DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Özel Gökjet Okulu öğretmeni: Stresten dolayı kalp krizi geçirdim, şimdi hastane borcumu nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz (PE) ihbar hattına ulaşan bir özel okul öğretmeni, daha önceden çalıştığı ve hak gasplarına uğradığı Özel Gökjet Havacılık Mesleki̇ ve Tekni̇k Anadolu Lisesi’nde yaşadığı problemleri paylaştı.

Kısa zaman önce, öğretmenlerinin yaşadığı hak gasplarıyla gündeme gelen patron Mehmet Sait Yılmaz’ın sahibi olduğu okul, öğretmenlerin maaşlarını ödemekten aylarca kaçınmasıyla gündeme oturmuştu.

İlk olarak geçtiğimiz Aralık ayında PE Dayanışma Ağı’yla iletişime geçen Gökjet Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri, okul idaresiyle yapılan tüm toplantıların sonuçsuz kaldığını, en az 3 aydır maaş alamadıklarını ve hatta aralarında 7-8 ay maaş ödemesi alamayanların olduğunu belirtmiş ve öğretmenler, ücretleri tamamen ödeninceye kadar İş Kanunu’nun 34. maddesi gereğince ‘işten kaçınma’ haklarını kullanmışlardı.

Geçen zaman boyunca devam eden hak gasplarını, patron Mehmet Sait Yılmaz’ın öğretmenlere yaşattıklarını  ve okulun son durumunu bir öğretmenimizle  konuştuk.

 

Merhabalar. Hoş geldiniz. Önce sizi tanıyalım. Branşınız nedir? Hangi kurumda çalışıyorsunuz?

Merhaba. İngilizce öğretmeniyim. Şu an çalışmıyorum.

Kaç yıldır öğretmenlik yapıyorsunuz?

23 yıldır öğretmenlik yapıyorum.

Mesleğe başladığınızdan bu yana özel okullarda mı çalıştınız?

Evet, özel okullarda çalıştım.

Peki özel okulda öğretmen olmak nedir sizce? Fazlaca sorun yaşıyor, özel okul öğretmenleri. Yaşananların bir kısmı haberlere de yansıyor. Siz neler yaşadınız?

Özel okullarda çalışanların çok çeşitli sorunları var. Örneğin uygulamada 1 yıl olarak işleyen belirli süreli iş sözleşmesi önemli bir sorun. Bu konuda her öğretmenin mutlaka çeşitli trajikomik anıları vardır. Kamuda olduğu gibi sendikal bir yapının olmaması da çalışanların haklarını aramalarını zorlaştırıyor.

Ayrıca öğretmen, öğrenci ve velilerin mali kayıplarını önlemek için geçmişte var olan işverenin mali teminat sağlama zorunluluğunun kaldırılmış olması insanın ertesi gün bile başına maddi olarak ne tür sorunlar geleceğini tahmin edemeden yaşamasına yol açıyor. Çünkü öğretmen çalıştığı ayın maaşını alamadığı takdirde mahkemeye gitse hukuki sürecin tamamlanması 1,5-2 yılı bulabiliyor. Bu da çalışanlar için çok önemli bir sorun.

Son çalıştığınız kurum yani Gökjet Havacılık Mesleki ve Teknik Lisesinden bahsedecek olursak. Geçen sene de gündeme geldi aynı okul değil mi? Neler yaşandı Gökjet’te ?

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başından itibaren bir önceki senenin (2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının) alacaklarının ödenmemesi problemi çözülemedi. Buna yeni yılın maaşlarındaki gecikmeler de eklendi. Dolayısıyla 6-7 aylık maaşa kadar çıkan alacak tutarları ekonomik sıkıntıyı öğretmenler açısından dayanılmaz boyutlara getirdi. İşveren, kurucu temsilcisi ve okul müdürüyle yapılan toplantılarda verilen “bu hafta sonu ödenecek, önümüzdeki hafta kesin ödenecek, şirketin satışı yapılacak ve alacaklarınızın tamamı ödenecek” gibi sözlerin hiçbiri tutulmadı.

Bu sorunlar esas olarak, Sait Bey tarafından öğretmenler toplantısında da ifade edildiği gibi, velilerin okula ödediği ücretlerin okulun ihtiyaçları için değil de, Skyjet isimli gene Sait beye ait bir firma için harcanmasından kaynaklanmıştır.

Ayrıca biz maaşlarımızı alma peşindeyken, bize maaş ödeyemeyen patronumuzun 2019-2020 eğitim- öğretim yılında Elazığ ve Batman’da yeni okullar açtığını öğrendik.

Dönem sonuna doğru öğretmenler uzun süredir maaş alamadığı için kanuni hakları olan derse girmeme seçeneğini kullandılar.

Bunun sonucunda gerçekleştirilen veli toplantısında kurucu Sait Yılmaz velilerden öğretmen maaşlarının ödenebilmesi için veli başına okula 2 bin TL yatırmalarını istedi.

Veliler de bu süreçte öğretmenleri destekledi ve gelişmeler internette haber olarak yer aldı. Olumlu bir gelişme yaşanmadığı için 1. dönem sonunda öğretmenlerin tamamına yakını istifa etti.

İkinci dönem Mart ayının ortasından itibaren pandemi nedeniyle okullar kapanınca Sait Yılmaz da telefonunu kapattı ve bir daha kendisine ulaşamadık.

Temmuz ayının ortasında öğretmenlere hiç haber verilmeden okulun devri yapılmış ve Sait Yılmaz, içinde öğretmenlerin özel eşyaları da olmak üzere, tüm eşyaları alarak okulu boşaltmış.

İlgili Link:    http://bogazicikolejim.com/haberler/ortadoguyu-kapsayan-proje-23

HASTANE MASRAFIMI NASIL ÖDEYECEĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM

Siz neler yaşadınız?  Neler yaptınız bunlara karşı?

Maddi sorunlar nedeniyle yaklaşık 2019 Kasım ayının ortasında patron temsilcisi Fatma Banu Güler’le ödeme konusu hakkında görüşmeye gittim. Son derece ilgisiz davrandı ve bir çözüme varamadık. Ertesi sabah yüksek tansiyonla uyandım. İleriki günlerde de bu sorun artarak devam etti. İki kez okula ambulans geldi ve acile gittim. Doktor yüksek tansiyonun olumsuz sonuçları hakkında beni uyardı ve stresin önemli bir neden olduğunu söyledi. Ben de durumu dilekçeyle yönetime bildirdim.

Pandemi nedeniyle 15 Mart’tan sonraki süreçte telefonla bilgi almaya çalışarak geçti. Sorunlar çözülmediği içinde benim rahatsızlığım da geçmedi. Haziran ve Temmuz da okul yönetiminin çeşitli vaatleriyle geçti. En son 16 Temmuz günü okulu aramıştım ve bana 17 Temmuz Cuma günü ödeme yapılabileceği söylenmişti.

17 Temmuz sabahıysa çok yüksek bir tansiyon (25/15) ve çok şiddetli kol ağrısıyla uyandım. 112’yi aradık. Gelen ambulans Beylikdüzü Devlet Hastanesi pandemi nedeniyle hasta kabul etmediği için beni Özel Beylikdüzü Kolan hastanesine götürdü. Hastanede kalp krizi geçirdiğim ve derhal müdahale edilmesi gerektiği söylendi. Anjiyo yapıldı ve stent takıldı. 2 gece hastanede kaldım. Doktorlar ve hastanenin bakımı çok iyi idi. Maalesef fatura 8 bin TL tuttu.

Yani ben aylardır maaş alamadığım halde, bir de bu yeni çıkan masrafı ödemek zorunda kaldım, tabii kredi kartıyla.  Şu an hem geçmiş maaşlarımı almamaktan kaynaklanan borçlarımı, hem de bu 8  bin TL yeni borcu nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum.

PATRON MEHMET SAİT YILMAZ’A ULAŞAMIYORUZ!

Patrona ulaşabildiniz mi?

Bu durumu okula bildirdim, Sait Yılmaz’ın telefonu cevap vermediği için mesaj attım. Fakat “geçmiş olsun” demek için bile arayan olmadı.

Operasyondan sonra Doktor Bey 10 gün evde dinlenmem gerektiğini söyledi. Bu sürede de Sait Bey’e defalarca mesaj attım, kurucu temsilcisi Banu Hanım’la telefonda görüşerek durumumu anlattım. Fakat bir çözüm olmadı.

Ağustos ayında noterden ihtarname çekerek istifa ettim ve haklarımı istediğimi belirttim. Daha sonra da arabuluculuk vasıtasıyla okula tebligat yapıldı. Fakat ne ihtarnameye ne de arabuluculuk görüşmesi isteğine cevap verdiler.

Okulu devraldığı iddia edilen kurum yetkilileriyle de gerek telefonla gerekse yüz yüze görüştüm. Fakat halen hiçbir ödeme alamadım.

ARKADAŞLARIMI ÖRGÜTLENMEYE VE MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUM!

Pekiyi, okulda çalışan ya da öncesinde çalışmış ama hâlâ maaşlarını alamamış öğretmenler var anladığım kadarıyla. Neler söylemek istersiniz? Eklemek istediğiniz bir şey var  mı ?

Maaşını halen alamayan çok sayıda öğretmenimiz var. Takdir edersiniz ki taksit, kira, kredi kartı ödemelerini aylık yapmak zorunda olan öğretmenlerin birkaç aylık maaşını alamaması çok büyük bir sorun. Bu seneden itibaren eskiden olduğu gibi kurucuya mali teminat zorunluluğu getirileceği hususu Doğa Koleji öğretmenlerinin yaşadığı sorundan sonra MEB tarafından gündeme getirilmişti, fakat sonra bir gelişme olmadı. Dolayısıyla sabah Türkiye’nin herhangi bir yerinden gelen yeni bir maaş ödememe ve okulun kapanması sorunuyla uyanabiliriz.

Ayrıca yıllardır maaşları hep geç ödeme, ayrılan personeleyse hiç ödememe politikası güden bir kuruluşun 2019-2020 yılında iki yeni okul daha açmasına nasıl izin verildiğini anlamıyorum.

Bunun yanı sıra Gökjet Mesleki Ve Teknik Anadolu çalışan ya da geçmiş dönemlerde çalışmış ve maaşlarını alamamış, hakları gasp edilen öğretmen arkadaşlarımı haklarımızı savunmak adına Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’nda örgütlenmeye ve mücadele etmeye çağırıyorum.

Teşekkür ederiz.

İlginiz için asıl ben teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x