DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sezon boyu toplam 3 ay çalışan turizm emekçileri anlattı: Bu kış zor geçecek!

Turizmin yaz aylarında yoğunlukta olduğu Antalya’da, sezonun sonuna gelindi. Pandeminin en çok etkilediği sektörler arasında yer alan turizmde bu sezon emekçiler daha da kötü koşullara mecbur bırakıldılar. Çoğu turizm emekçisi sezonun tamamını işsiz geçirirken, çalışanlar yoğun sömürüyle ve sağlıksız çalışma koşullarıyla karşı karşıya kaldılar.

Sezon boyunca toplam 3 ay çalıştık

Sezon kapanırken, nasıl bir süreç geçirdiklerini turizm emekçilerine sorduk. Belek’te bir otel çalışanı, nisan ayında başlaması gereken işine pandemi gerekçe gösterilerek ağustosta başlayabildiğini, sezon boyunca toplamda 3 ay çalışabildiğini belirtiyor. Az işçi ile çok iş yaptırmanın dozunu pandemi sürecinde daha da arttıran patronların kendilerini günde 10-12 saat arası çalıştırdıklarını, çoğu zaman haftalık izinlerinin dahi iptal edildiğini belirten işçi; çalıştığı süreç içerisinde yemekhanelerin, personel servislerinin, lojmanların kalabalık olduğunu, sosyal mesafe kurallarının uygulanmadığını, koronavirüse karşı gereken önlemlerin alınmadığını da ekliyor.

Otelde salgına karşı hiçbir önlem alınmadı

Belek bölgesinde başka bir otel çalışanı ise otele konaklamaya gelen misafirlere maske kuralının uygulanmadığını, pozitif çıkan ya da belirti gösteren misafirlere yönelik izolasyonun eksik uygulandığını, bir departmanda pozitif çıkan personel olduğunda diğer çalışanlara test yapılmadığını, aynı şekilde pozitif çıkan çalışanın kullandığı servisteki işçilere de test veya izolasyon uygulanmadığını belirtiyor. Personel yemekhanesi, soyunma odaları gibi yerlerde sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulmadığını ve çoğu zaman maske temin etmekte bile zorlandıklarını belirten işçi, personelin kullandığı alanların dezenfekte edilmediğini ve pozitif çıkanların yönetim tarafından gizlendiğini, yönetimin kendilerine pozitif çıkanlara dair duyum aldıklarında kimseyle paylaşmamaları yönünde uyarılarda bulunduğunu aktarıyor. Resmi denetimlerin neredeyse saatine varıncaya kadar önceden haber verilerek yapıldığını belirten otel emekçisi, bu koşullar yüzünden sezon bitmeden işten ayrılan emekçiler olduğunu belirtiyor.

Kışın yaşanan geçim sıkıntısı bu yıl daha zorlu geçecek

Sezonun bir kısmını çalışarak geçirebilmiş olan sayıca az turizm emekçisi, sağlıksız çalışma koşullarının yanı sıra yoğun sömürüye maruz kaldılar. 3-4 ay gibi kısa süren bir sezonun ardından geçimlerini sağlayacak kazançları da elde edemeyen işçiler, her yıl kışın işsiz kaldıklarında geçim sıkıntısı çektiklerini, bu kışın ise maddi olarak daha da zor geçeceğini belirtiyorlar.

Diğer yandan, turizm işçilerinin çoğunluğu sezonun tamamını işsiz geçirmek zorunda kaldı. Manavgat’tan bir otel çalışanı, mart ayında açılması beklenen otelin açılmadığını, bütün sezonu işsiz geçirdiğini, yeni evlendiğini fakat kısa çalışma ödeneği geçimlerine yeterli olmadığı için eşiyle birlikte ailesinin yanına taşınmak zorunda kaldığını aktarıyor. İşçilerin geneli, süreci akrabalarından maddi yardımlar alarak, çevrelerindekilerin dayanışmalarıyla veya alabildilerse banka kredileriyle geçirdiklerini aktarıyorlar.

2020 sezonunda çalışmış olsun veya olmasın, önümüzdeki süreç için başka iş arayan emekçiler, işsizliğin giderek arttığı bu dönemde iş bulamadıklarını belirtiyorlar. Antalya gibi ekonomisi ağırlıklı olarak turizme dayanan bir şehirde tüm işlerin turizmin durumuyla bağlantılı ilerlediğini belirten işçiler, işsiz veya kötü koşullarda geçen bir sezonun ardından bu kış nasıl geçineceklerini bilemiyorlar.

Krizin bütün yükünü biz emekçiler ödüyoruz

Sezon boyunca devlet teşviklerinden, vergi indirimlerinden faydalanan turizm patronları süreci en az hasarla atlatırken, emekçilerin durumu ortada. Patronların kötü geçen 2020 sezonunu bahane ederek ilerleyen dönemlerde sömürünün dozunu arttıracakları konuşuluyor, turizm emekçileri 2021 sezonunda da koşulların iyileşmeyeceğini öngörüyor. Bir otel çalışanı, 2021’e nasıl baktığını şöyle özetliyor: ‘ 2021 sezonuna dair hiçbir ümidim yok. Pandemi olmasa da başka krizler mutlaka olacak ve bedelini yine biz emekçiler ödeyeceğiz. Bu düzen krizlerden başka hiçbir şey üretemez.’

Otel emekçileri hak gasplarına karşı dayanışmayı büyütüyor

Krizin derinleşmesi ile artan hayat pahalılığı, işsizlik ve hak gaspları pandemiye rağmen hızla artıyor. Birçok turizm emekçisi patron fırsatçılığına karşı bu dönemde mücadele etti. PE bünyesinde Otel Emekçileri Dayanışma Ağı kurarak yaşadıkları hak kayıplarına karşı mücadele ederken dayanışmayı büyüttü. En son Muğla Sarıgerme’de bulunan Castle Resort Otel emekçileri ödenmeyen 4 aylık maaşları ve tüm hakları için Patronların Ensesindeyiz Castle Resort Otel Emekçileri Komitesini kurarak mücadele ediyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz:

Tel: 0541 940 0514

E-posta: [email protected]

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x