25 Mayıs 2024, Cumartesi

Ankara Hukuk Öğrencileri ve Stajyer Avukatlar Dayanışma Ağı’ndan çağrı

Kısa süre önce İstanbul’da hukuk öğrencileri ve stajyer avukatların yaşadıkları hak kayıplara karşı birlikte hareket etmek için yola çıkan Hukuk Öğrencileri ve Stajyer Avukatlar Dayanışma Ağı’nın Ankara’da da kuruluşu için çağrı yapıldı.

Ankara’da bulunan hukuk öğrencileri ve stajyer avukatlar yaptıkları açıklamayla dayanışma ağını ilan ettiler ve taleplerinin sesini yükseltmek, mücadelelerini birlikte örmek için 4 Kasım Çarşamba günü 19.30’da yapacakları çevrimiçi toplantıya çağrıda bulundular.

Ankara Hukuk Öğrencileri ve Stajyer Avukatlar Dayanışma Ağı’nın açıklaması:

Patronların Ensesindeyiz çağrısıyla kurulan Hukuk Öğrencileri ve Stajyer Avukatlar Dayanışma Ağı’na; Ankara’da bulunan hukuk öğrencileri ve stajyer avukatlar olarak katılım ve destek gösteriyoruz. Ankara’da yaşayan tüm hukuk öğrencilerini ve stajyer avukatları bu ağın parçası olmak ve Ankara’da neler yapabileceğimiz üzerine konuşmak, mücadele etmek için dayanışmaya çağırıyoruz.

Bizler Hukuk Fakültesinde öğrenim görürken hukuk bürolarında çalışmaya başlayan öğrenciler ve Hukuk fakültesini bitirdikten sonra ise 1 yıl zorunlu staja tabi tutulan stajyer avukatlarız.

Henüz mezun olmamış hukuk öğrencileri olarak, üniversitelerin uzaktan eğitim kararı ile birlikte tecrübe edinmek, iş öğrenmek amacıyla hukuk bürolarında çalışmaya başlıyoruz. Daha öğrenciyken gelecek kaygısı taşıyor ve stajyer avukatların içinde bulundukları kölelik kervanına katılıyoruz. Bir yandan da “kendi işimizi” yapacağımız hayali ile heyecanlanıyoruz. Ancak daha ilk günden verilen işler, gösterilen muamele ile stres altına giriyoruz. Aslında bir işçi olarak çalıştığımız bu bürolarda bütün haklarımız “sen daha öğrencisin ne ücreti, ne sigortası, ne bir de öğle yemeği mi?” sözleri ile yok sayılıyor.

Zorunlu staj sürecinde ise; staj başvurusunda bulunduğumuz avukatlarla yaptığımız görüşmelerin birçoğunda cinsiyetimizden, inançlarımızdan, değerlerimizden dolayı ayrımcılığa uğruyoruz. Eğer “şanslıysak” bir bürodan kabul alıyoruz. Çalıştığımız bürolarda ise birçoğumuz mobbing ve türlü tacizlere maruz kalıyoruz. Bireysel itiraz ve karşı koymalarımız ne yazık ki patronun stajımızı yakma tehdidi ile karşılaşıyor. Bunun örneklerini ya bizzat yaşıyor ya da arkadaşlarımızdan duyuyoruz.

Saatleri sürekli esnekleşen, sağlıksız çalışma saatleri altında güvencesiz bir şekilde çalıştığımız yetmiyormuş gibi bizden harçlık adı altında üç kuruş paraya tamah etmemiz, hayatımızı bu komik para ile sürdürmemiz bekleniyor. Patron avukatlar bu durumu “staj koşullarının yapısı gereği bu şekilde olageldiği ve emeğimizin karşılığından çok uzak bu para ile yetinmemiz gerektiği” sözleri ile kanıksamamızı istiyor.

Bürosuna sekreter, kâtip istihdam etmeyen patron için bizler açıkça staj tanımımız dışında olan bu işlerde ucuz işgücü noktasında bulunmaktayız. Bu noktada patron avukatımızın, yalnızca stajyeri olmuyor, yeri geliyor sekreterliğini yapıyor müvekkil karşılıyoruz; yeri geliyor misafirlerine çay getiriyor, çocuğuyla ilgileniyoruz. Patronumuz ise kaçındığı tüm angarya işleri üzerimize yıkıyor,  hele de pandemi sürecinde kendisi evine çekilirken adliyelerde, icralarda biz stajyer avukatlar koşturuyoruz. Bizleri, “meslek öğrenmek için bu işleri yapmamız gerektiği, aynı yollardan kendisinin de geçtiği” ne ikna etmeye çalışan patronumuz hem bizim kölelik standardına adapte olmamızı istiyor hem de bizleri hor görmekten ve emeğimizi küçümsemekten geri kalmıyor. Patronumuzun emir ve talimatları karşısında emeğimizin, mesleki gelişimimizin ve hatta sağlığımızın bir kıymetinin olmadığı ise hepimizin ortaklaştığı bir nokta haline geliyor.

Birçok stajyer avukat arkadaşımız “staj zaten bir yıl, sabrederim” deyip bu hak gasplarına, ezilmişliğe göz yumuyor. Ancak bizler için oldukça zorlaştırılan bu süreçte sessizliğin sürmesine tahammülümüzün kalmadığını bildiriyoruz.

Uğradığımız hak gasplarına boyun eğmeyeceğiz; emeğimizin karşılığını almak ve haklarımızı elde etmek adına mücadele edeceğiz. Siz hukuk öğrencilerini ve stajyer avukatları bu haklı taleplerimizin sesini yükseltmeye ve bu mücadeleyi birlikte örmek için 4 Kasım Çarşamba günü 19.30’da yapılacak online toplantımıza çağırıyoruz.

PE Ankara Hukuk Öğrencileri ve Stajyer Avukatlar Dayanışma Ağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!