DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sınav Koleji’nde vakalar gizlenmeye çalışılıyor!

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, okullarda Covid-19 vakası çıkması durumunda hangi tedbirlerin alınacağı Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından paylaşılan Sağlık Rehberi ile açıklanmış, sınıflarda çıkan pozitif vakalarda vaka tekilse eğitime devam edileceği belirtilmişti. Yayınlanan rehber tartışma yaratmışken özel okulların öğrenci kaybetme ve “imaj” zedelenme korkusuyla birçok kural dışı uygulamayı da hayata geçirdikleri ortaya çıkmaya başladı.

Ankara’da Sınav Okulları’na ait iki yerleşkede vakaların gizlendiği geçtiğimiz dönemlerde basına yansımıştı. Bir okul velisinin idareye Covid-19 vakası bildirmesine rağmen okul idaresi bunu diğer velilere “ishal” olarak duyurmuştu.

Keçiören’deki Sınav Okulu’nda da test sonucu pozitif çıkan öğretmene, neden okula gelmediği sorulursa test sonucunun negatif çıktığını ama gelmeyi uygun bulmayarak kendini karantinaya aldığını söylemesinin istenildiği iddia edildi. Sınav Okullarının birçoğunda, temaslı olduğu için karantinada olan öğretmenlerden de benzer şekillerde bu bilgiyi “yaymamalarının” istendiği belirtildi.

Ankara Çankaya’daki Sınav Okulu’nda ise yoğun belirtiler göstererek karantinaya alınan bir öğretmenin test sonucuna dair idareden bilgi talep eden diğer öğretmenlere, gerekli bilgi paylaşımı yapılmadı. Okulun, Covid şüpheli öğretmenin dersine girdiği sınıftaki velilerinin duymaması adına test sonucunu gizlediği ya da okula dair herhangi bir tedbir kararı alınmaması için hiç test yaptırılmadan başka sağlık problemleri gerekçe gösterilerek öğretmeni izne çıkardığı iddia ediliyor. Bu süreçte okulun uyguladığı baskı nedeniyle vakayı yaşayan öğretmenler de bu uygulamalara göz yummak zorunda bırakılıyor.

Okullarda saklanmakta olan tüm bu vaka durumlarıyla hem öğrencilerin hem tüm okul çalışanlarının hayatı riske atılmaktadır. Tüm özel okul idarelerini halk sağlığını gözeterek şeffaf olmaya, gerekli tedbirleri uygulamaya çağırıyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsun’da Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı kuruldu

Samsun’da Patronların Ensesindeyiz (PE) dayanışma ağının çağrısıyla buluşan kültür, sanat emekçileri PE Samsun Kültür Sanat …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x