DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Okyanus Koleji yasakları delip geçiyor

Okyanus Koleji’nde çalışan öğretmenler bir süre önce Patronların Ensesindeyiz (PE) Ağı’na başvurarak çalışma koşullarına ilişkin sorunlarını paylaşmış, PE Özel Okul Öğretmenleri Dayanışma Ağı 10 Eylül 2020 tarihinde bu sorunları dile getiren bir haber yayınlamıştı. Koronavirüs tedbirlerinin yetersizliğinden işten çıkarma baskısına kadar birçok sorun yaşayan öğretmenlerin yükselen sesine okul yönetiminden yalanlama gelmiş; buna cevaben PE Dayanışma Ağı 15 Eylül 2020 tarihinde bir haber daha yayınlamıştı.

Tüm bu gelişmelere bir yenisi daha eklendi.

MEB’in açıklamalarına göre 12 Ekim 2020’de sadece 1, 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflar için yüz yüze eğitim başladı. Okyanus Koleji ise MEB’in açıklamalarına uymayarak 5 Ekim 2020 itibariyle 5, 6 ve 7. sınıfları da yüz yüze eğitim için okula çağırarak ve ‘bu açıklama sanki hiç yapılmamış gibi’ hareket ederek farklı bir uygulama başlattı. Buna göre, 5, 6, 7. sınıflar dönüşümlü olarak okula gelerek günde 8 ders saati eğitim almaya devam ediyor. Bir yandan da okula gelmeyen öğrenciler için online eğitim seçeneği sunuluyor. Öğretmen sınıfa girdiğinde, hem yüz yüze gelen öğrencilere ders veriyor hem de gelmeyen öğrenciler için online bağlantı gerçekleştiriyor.

MEB’in uygulamasının aksi yönünde bir tutum sergileyen okul yönetimi, 12. sınıflara da günde 8 saat ders yaparak bir usulsüzlük daha yapmış oluyor.

Anaokulundan liseye kadar öğretmenler yüz yüze eğitim için okula gelerek mesailerini yaparken maaşlarını kısa çalışma ödeneği üzerinden almaya devam ediyor ve bu sebeple sigortaları da eksik yatıyor. Haftanın beş günü çoğunlukla 09.00-16.00 saatleri arası mesaide olan öğretmenlere sadece aylık 7 gün sigorta yatıran okul yönetiminin tüm kampüslerinde uygulamasının bu şekilde olduğu görülüyor. Bu durum, Okyanus Koleji kampüslerinde öğretmenlerin hak gasplarının devam ettiğini de gösteriyor.

PE Özel Okul Öğretmenleri Dayanışma Ağı olarak, tüm kolej öğretmenlerini dayanışmaya ve örgütlenmeye; çok yakın bir zamanda kuruluşunu ilan eden Birlik Sendikası’nda örgütlenerek haklarını aramaya davet ediyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kıraç’ta bulunan Korozo fabrikalarında vakalar da üretim de hız kesmiyor

Korozo Ambalaj’ın Kıraç’ta bulunan fabrikalarında Covid-19 vakalarının arttığı ve vakaların fabrikada görev alan üst düzey …

5 1 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x