DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

DCT diş kliniğinde işçiler istifaya zorlanıyor

Antalya’da yer alan DCT Diş Kliniği’nde çalışan bir emekçi PE ağına ulaşarak yaşadıkları hak kayıplarını paylaşarak işçilerin istifaya zorlandığını, mesai ücretlerinin kesintiye uğradığını iddia etti.

DCT isimli diş kliniğinde çalıştığını belirten işçi, uzun saatler fazla mesai yaptığını ama karşılığını alamadığını belirtti. Uluslararası sağlık turizmi yapılan işletmede bayram günleri gibi resmî tatil günlerinde çalıştırıldıklarını, haftalık izin günlerinde dahi fazla mesai yaptıklarını belirten DCT emekçisi, bu mesailerin ödenmesi söz konusu olduğunda yüksek miktarlarda kesintilerle karşılaştığını ve işverene sebebini sorduğunda ‘yasal kesinti’ adı altında devletin kesinti yaptığını belirttiklerini anlattı.

İş yerinde mobbing ve baskının çok yoğun olduğunu aktaran emekçi, işçilerin çalışma sırasında kameralarla görüntü ve ses kayıtlarının alınabilmesi için işverenin yazı imzalattığını, bu yöntemle kontrol edildiklerini belirtti. İşçilerin üzerine sürekli daha fazla iş yüklenerek baskı uygulandığını ve istifaya zorlandıklarını, bu yöntemin belirli bir yılı dolduran ve tazminat hakkı doğan işçilere uygulandığını aktardı. Son dönemde işveren tarafından sürekli ‘disiplin cezası veririz’, ‘işten çıkarırız’ gibi tehditlerle iş yükü artırılan işçilerin bir kısmının yaşadıkları baskıya dayanamayarak istifa ettiklerini ve kendisinin de bu yöntemle istifaya zorlananlardan biri olduğunu aktaran emekçi, yaşadığı hak gasplarına karşı mücadelesini hukuki olarak sürdüreceğini belirtti.

Patronların Ensesindeyiz olarak DCT Diş Kliniği’nde yaşanan hak gaspları, ağır mobbing ve baskının son bulması için sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özel Gökjet Okulu öğretmeni: Stresten dolayı kalp krizi geçirdim, şimdi hastane borcumu nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz (PE) ihbar hattına ulaşan bir özel okul öğretmeni, daha önceden çalıştığı …

5 2 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x