DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Burger King’de işçi kıyımı

Burger King Beşiktaş Şubesi işçileri dün yaptıkları açıklamayla çalışma koşullarının iyileştirilmesini, mobbing ve tacizin son bulmasını, asgari ücretin altındaki maaşlarının düzeltilmesini ve maaşlarının tam yatırılmasını talep etmişlerdi.

 

Haklarını arayan işçiler bugün işten çıkarıldı. İşçiler, müdürün işçi düşmanlığının ve cinsel tacizlerin üzerini örtmeye çalışması üzerine işten ayrılmak istediklerini, patronun kendisini on beş gün “idare etmeleri” gerektiğini söylediğini ve zorla evrak imzalatmaya çalıştığını belirtti. Söz konusu belgeyi imzalamak istemeyen iki işçinin işten çıkartıldığını bildirdiler. Hukuksuzluklar ve hak gasplarıyla cebelleşen işçiler mücadele etmeye kararlı olduklarını ifade ettiler.

 

İşçiler, Burger King Beşiktaş şubesinde daha önce de çok sayıda emekçinin işten çıkarıldığını ya da insanlık dışı koşullara dayanamayan işçilerin istifa etmek zorunda kaldığını belirttiler.

 

İşçiler, “Ağustos ayında ayağında fiziksel bir rahatsızlığı olan ve ardı arkası kesilmeyen fazla mesailerle bitap düşen bir emekçi, kaloriferin üzerinde uyuya kalmış ve işten çıkartılmıştı. Yönetimse WhatsApp grubuna emekçinin uyurken çekilen fotoğrafını gönderip diğer çalışanları tehdit etmişti. Yine birkaç ay önce bir işçi yemek molasına çıktığında içeceğini büyük boy bardakla aldığı için mobbinge maruz kalmış ve yöneticileri içeceğini orta boy bardağa boşaltmasını söylemişlerdi. Temiz kıyafet, sağlıklı içme suyu, sağlıklı yemek hakkından mahrum bırakılan işçilere büyük boy bardak bile çok görülürken bu duruma tepki gösteren işçi istifa etmişti” dedi.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özel Gökjet Okulu öğretmeni: Stresten dolayı kalp krizi geçirdim, şimdi hastane borcumu nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz (PE) ihbar hattına ulaşan bir özel okul öğretmeni, daha önceden çalıştığı …

5 1 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x