DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Burger King’te çalışan işçiler sömürüye, mobbinge ve tacize maruz kalıyor

Burger King’in Beşiktaş şubesinde çalışan işçiler sömürüye ve ağır çalışma koşullarına maruz kalıyor.

Aylardır maaşlarının eksik yattığını belirten işçiler, kiralarını ödemekte dahi güçlük çektiklerini, patrondan maaşlarını talep ettiklerinde, aslında saatlik ve hatta part-time çalıştıkları ve maaşlarının da bu nedenle az yattığı cevabını aldıklarını anlattılar.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, şirketin sigortalarını otuz gün üzerinden gösterdiği halde, asgari ücretin altında ücret verdiğini, iş kanununun hiçe sayılarak kendilerine iş ortasında bir sürü evrak olarak imzalatılan işçi düşmanı sözleşmeyi kabul etmediklerini, mücadele etme konusunda kararlı olduklarını söylediler.

Rüyamda bile çalışıyorum

Sürekli fazla mesaiye kalan, gün içinde üç defa olmak üzere toplam otuz dakikalık molaları olduğunu belirten emekçiler, yalnızca on beş dakika olan yemek molalarının insanlık dışı olduğunu ifade etti.

Bir aydır Burger King’de çalıştığını belirten bir işçi rüyasında bile kendini çalışırken gördüğünü söyledi.

Sömürü, mobbing, cinsel taciz…

Yöneticileri tarafından sürekli olarak mobbinge uğradıklarını belirten işçiler, kadın çalışanların cinsel tacize maruz kaldığını, yöneticilerinin sevgilileriyle ilişkileri ve özel hayatlarıyla ilgili sorularına muhatap olmak zorunda kaldıklarını, cinsel tacizle bir kat daha baskı altında kaldıklarını iddia ettiler.

İşçiler, “Bize köpekmişiz gibi davranıyorlar, her türlü baskı, şiddet, tehdidin olduğu iş yeri gerçek anlamda bir cehenneme dönmüş durumda” dediler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özel Gökjet Okulu öğretmeni: Stresten dolayı kalp krizi geçirdim, şimdi hastane borcumu nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz (PE) ihbar hattına ulaşan bir özel okul öğretmeni, daha önceden çalıştığı …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x