DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Burger King İşyeri Komitesi’nden çağrı

Burger King’te çalışan işçiler yaşadıkları ağır çalışma koşullarına karşı bir araya geliyor.

İş yoğunluğu, düşük ücret, mobbing, kısa mola süreleriyle çalışmak zorunda bırakılan işçiler bu duruma dur diyerek yaşadıkları sorunları ve taleplerini içeren bir metinle Burger King İşyeri Komitesini kurduklarını ilan ettiler:

Burger King İşyeri Komitesi’nden çağrı

  1. Tam zamanlı çalıştığımız halde part-time çalışıyor gösterildik. Sekiz saatin üzerinde çalışmamıza ve sürekli mesaiye kalmamıza rağmen asgari ücret bile alamadık. Bordromuzda yazan net maaşla hesaplarımıza yatan ücret arasında uçurum var.
  2. Mola hakkımızı bile kullanamıyoruz, on beş dakikada yemek yememiz bekleniyor, tuvalet molamız bile sürekli denetleniyor. Mola haklarımıza dokunamazsınız!
  3. Biz kadın emekçiler olarak sürekli yöneticilerimiz tarafından fiziksel ve psikolojik tacize maruz bırakılıyoruz. Tacizlerin üstünü kapatmaya yönelik girişimlere boyun eğmeyeceğiz!
  4. Görev tanımı diye bir şey olmayan şirkette lobiden servise, boarddan üst lobiye her türlü iş bütün çalışanların sırtına yükleniyor. Sırtımızdan zenginleşen patron, ekstra maaş yükü binmemesi için bizleri insanlık dışı koşullara itiyor. Ücretli köleliğe son! İnsanca çalışma koşulları istiyoruz.
  5. Sözlü, psikolojik ve fiziksel şiddet ve tehditlerin yalnızca bizleri sindirmek için olduğunu biliyoruz. İş yerinde her türden şiddeti reddediyoruz.
  6. Sağlıklı beslenme insan hakkıdır! Yemek hakkımız bile gasp ediliyor. Yemek kartımız yok, her gün sağlıksız fast-food yemeye maruz kalmamızın yanı sıra yediğimiz hamburgerlerin içindekilere bile karışılıyor. Bütün emeği üreten bizlere hamburgerin içine koyduğumuz bir tanecik peynir bile çok görülüyor… En temel hakkımız olan içme suyundan dahi mahrumuz. Pis çeşme suyunu kullanmaya ya da suyu kendimiz getirmeye zorlanıyoruz.
  7. Keyfi izinlere ve esnek mesailere son! Çalıştığımız saatle çalışıyor gösterildiğimiz saatler arasında uçurum var. İzinde olduğumuz günleri maaşlarımızdan kesiyorlar. Maaşlarımızdan kesilmesi için çift izin yaptırıp, rızamız olmayan günlerde de çalışmaya zorlanıyoruz.
  8. Bütün gün üzerimize giydiğimiz iş yeri kıyafetleri Burger King’in sömürü tarihinden bile eski! Yedek kıyafetin bile çok görüldüğü iş yerinde, uzun çalışma saatleri nedeniyle geceden gündüze kıyafetleri yıkayamadığımız için kirli giymek zorunda kalıyoruz. Temiz iş kıyafeti temel hakkımızdır!

Tüm bu nedenle Patronların Ensesindeyiz Burger King İş Yeri Komitesi kurduğumuzu ilan ediyoruz.

Ateş işçiyi çağırıyor!

Omuz verin, birlikte kazanalım!

Burger King İşyeri Komitesi

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özel Gökjet Okulu öğretmeni: Stresten dolayı kalp krizi geçirdim, şimdi hastane borcumu nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz (PE) ihbar hattına ulaşan bir özel okul öğretmeni, daha önceden çalıştığı …

3.5 2 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x