DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Tunceli Uğur Okulları’nda çalışanların maaşları ödenmiyor

Tunceli’de 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren ve ilin tek özel okulu olan Uğur Okullarında maaşlar ödenmiyor.

Yaklaşık 80 çalışanı olan okulda emekçiler geçtiğimiz ocak ayından bu yana maaşlarını alamıyor.

Milli Emlak Müdürlüğüne bağlı olan binanın birikmiş kira borcu ödenemediğinden tahliyesine karar verilen okulun geçtiğimiz yıl yaklaşık 400 öğrencisi olduğu, okulda yaşanan sorunların yeni olmadığı, geçmiş yıllarda da çalışanların maaş ve tazminat alacaklarının ödenmesinde güçlük çıkarıldığı bildirildi.

İddiaya göre, okulun resmî olarak kapanma işlemlerinin henüz yapılmadığı, patronların bir yandan okulu açmak için uğraştıkları söylenirken diğer yandan da okulun malzemelerinin satılmaya başlandığı belirtiliyor.

Bir başka iddiaya göre ise patronun geçmişten kalan maaş alacakları için ödeme takvimi oluşturduğu, şimdilik bu takvime yalnızca tarih olarak uyduğu ancak ödemeyi taahhüt ettiği tutarın altında ödeme yaptığı da belirtildi.

Okulun kapanma işlemi gerçekleşmediğinden emekçilerin Kısa Çalışma Ödeneğine mahkûm edildiği, işten çıkarma gerçekleşmediği için hem yeni iş bulmanın mümkün olmadığı hem de alacaklar için yasal süreç başlatılamadığı belirtiliyor.

Tüm bu baskılara ve haksız uygulamalara karşı, öğretmenleri Patronların Ensesindeyiz Ağı Özel Okul Öğretmen Dayanışması’nda buluşmaya ve haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özel Gökjet Okulu öğretmeni: Stresten dolayı kalp krizi geçirdim, şimdi hastane borcumu nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz (PE) ihbar hattına ulaşan bir özel okul öğretmeni, daha önceden çalıştığı …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x