DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Manisa Enka Plastik Fabrikasında işçilere hukuksuz davranıldığı iddiası

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Enka Plastik fabrikasında çalışan işçiler, Patronların Ensesindeyiz Ağına iş yerinde yaşanan hukuksuzluklara dair ihbarda bulundu.

PE’ye ulaşan işçiler, haftada 6 gün 12 saat/2 vardiya şeklinde çalıştıklarını, bu da yetmez gibi Pazar günleri de mesai yapmaya zorlandıklarını ve fazla mesai ücretlerinin ise elden verildiğini iddia ettiler.

İşçiler, bu yoğun çalışma temposu nedeniyle yorgun düştüklerini, yasal hakları olan izinlerin kullanımında bile kendilerine zorluk çıkarıldığını, çoğu zaman izin alamadıklarını belirttiler.

Asgari ücret ile çalışan işçiler, fazla mesailerin bile geçimlerine yetmediğini, bazı arkadaşlarının ek iş yapmak zorunda kaldığını ama giderek derinleşen kriz koşullarında işsiz kalmaktan korktukları için bu şartlarda çalışmaya devam ettiklerini ifade ettiler.

Sendikal örgütlenmenin olmadığı iş yerinde, iddiaya göre işçilerin örgütsüzlüğüne güvenen fabrika yönetimi ve insan kaynakları, haklarını aramaya çalışan işçileri tazminatsız ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayacak bir şekilde işten çıkarmakla tehdit ediyor.

İşçiler yalnız değildir; Patronların Ensesindeyiz Ağı, Enka Plastik işçileri ile dayanışmaya her daim hazır olduğunu ve hak mücadelelerinde işçilerin yanında olduğunu ilan eder.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsun’da Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı kuruldu

Samsun’da Patronların Ensesindeyiz (PE) dayanışma ağının çağrısıyla buluşan kültür, sanat emekçileri PE Samsun Kültür Sanat …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x