21 Haziran 2024, Cuma

Bahçeşehir Koleji öğretmenlerle dalga geçiyor

Daha öncesinde çalışmaya devam etmeyeceği öğretmenlerin ücretlerini ödememesiyle pek çok kere gündeme gelen Bahçeşehir Koleji, öğretmenlere karşı takındığı düşmanca tutumu sürdürüyor. Bahçeşehir Kolejleri yönetiminin öğretmenlerin yeni dönemde kadroda olmayacağını özel okullarda sözleşme döneminin kapanmış olduğu Haziran ayında bildirmesi öğretmenlerin büyük bir mağduriyete uğramasına neden oldu. Bu uygulamayla öğretmenler bir yandan işsiz kalırken diğer yandan yeni dönem için öğretmen sözleşmelerinin yapıldığı tarihi kaçırmış oldular.

Öğretmenlerin haklarını vermeyen kurumdan eğitime destek

Geçtiğimiz günlerde Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, Acun Ilıcalı’nın başlattığı bağış kampanyasına 1 Milyon TL bağış yapmıştı. Aynı kurumun, maddi sıkıntısı olmadığı halde, sözleşmelerini yenilemediği öğretmenlerinin kıdem tazminatlarını hâlâ ödemediği iddia edildi.

Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, pandemi sürecinin başladığı Mart ayında yaptığı açıklamayla kurumlarında çalışan kimsenin işten çıkarılmayacağını ve mağdur edilmeyeceğini ifade etmişti. Ancak süreç içerisinde pek çok öğretmen pandemi sürecinden kaynaklı azalmaya gidilmesi sonucu işsiz kaldı. “Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları, 73 ilde 25 bin 187 kişiye istihdam sağlayan büyük bir eğitim grubudur. İçinde bulunduğumuz eğitim öğretim döneminde, hiçbir çalışanımızın mevcut sözleşmesini feshetmeyeceğiz” demişti. Kurumda çalışmaya devam edecekleri algısı yaratılan ve senelik sözleşme ile çalışan pek çok öğretmen, sözleşmeleri yenilenmediği için 31 Ağustos itibariyle işsiz kaldı.

Başka kampüste çalışmayı bekleyen öğretmen işsiz kaldı

Bahçeşehir Koleji Çamlıca Kampüsü’nde kadro azaltılmasıyla işsiz kalan bir öğretmen, kurumun başka kampüslerine yönlendirilmeyi beklerken yer olmadığı bilgisini alıyor. Ancak Bahçeşehir Koleji’nin aynı dönemde aynı pozisyona öğretmen arayışında olduğu öğreniliyor. Hüseyin Yücel’in 31 Mart tarihinde yaptığı bir açıklamada “15 yeni okulumuzu planladığımız gibi 2020-2021 döneminde faaliyete geçireceğiz. Yeni okullarımızda da 2 bin yeni öğretmen ve personel kadrosu açıp, istihdamımızı yüzde 10 oranında artıracağız” diyor. Ancak yeni alınacak personelden daha fazlasının işten çıkarıldığı ve kurumun kendi öğretmenlerine karşı ikiyüzlü bir tutumu benimsediği anlaşılıyor.

Doğum iznine ayrılan öğretmen kadroda olacağı bildirilmesine rağmen işten çıkarılıyor

Bahçeşehir Koleji’nin kadın öğretmenlere yönelik tutumu da ayrıca dikkat çekiyor. Bahçeşehir Koleji Çamlıca Kampüsü’nde doğum iznine ayrılan bir öğretmen yeni eğitim öğretim yılında kadroda olacağı bildirilmesine rağmen yer olmadığı gerekçesiyle haziran ayında kadrodan çıkarılıyor. Yeni dönem başında ise aynı kadroya iki yeni öğretmen alındığı öğreniliyor. Ayrıca Bahçeşehir Kolejinde çalıştıkları için kuruma güvenerek çocuklarını da okula yazdıran öğretmenlerin bu yolla çocukları da mağdur ediliyor.

Bahçeşehir Koleji’nden ayrılan öğretmenlerin altını çizdiği bir başka mağduriyet, sözleşmenin bitmesi akabinde Genel Müdürlükte yahut okulda muhatap bulamıyor oluşları. Sözleşme bitmesi sonucu oluşan kıdem tazminatını almak adına kurumlar arasında mekik dokuyan öğretmenlerin durumu, Bahçeşehir Koleji’nin tazminatları ödememek için oyalama yöntemleri kullandığını düşündürüyor.

Bahçeşehir Okullarında hakları gasp edilerek mücadele yoluna giden PE Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı bileşeni öğretmenler, tüm Bahçeşehir Kolejli öğretmenleri Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na ulaşmaya ve ortak mücadeleye davet ediyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!