DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Okyanus Koleji öğretmenlerinin şikâyetlerine okul yönetiminden yanıt

Okyanus Koleji’nde çalışan öğretmenler kısa bir süre önce PE Ağı’na başvurarak, çalışma koşullarına ilişkin sorunlarını paylaşmıştı. Öğretmenler;

 • Okulun bağlı olduğu holdingin turizm, inşaat, lojistik, tarım ve hayvancılık gibi eğitimle ilgili olmayan pek çok alanda faaliyet yürüttüğü,
 • Okulun, 31 Ağustos’tan itibaren 8 ve 12’nci sınıflar için yüz yüze destek kurslarını başlatmasının yanında anaokullarında da yüz yüze eğitime başlandığı,
 • Velilere yeterli temizliğin yapıldığı ve hijyen kurallarına uyulduğu garantisi verilmesine rağmen bunun yeterince sağlanamadığı,
 • Temizlik görevlilerinin çalışma koşullarının oldukça zorlaştığı,
 • Yetenek öğretmenlerinin online ders veremeyecekleri gerekçesiyle işlerine son verilmek istendiği, işten çıkarma yasağı sebebiyle bu öğretmenlerden istifa etmeleri istendiği,
 • Öğretmenlerin sigortası yatırılırken derse girdikleri dakika üzerinden hesaplama yapıldığı,
 • 8 ve 12’nci sınıflarda öğretmenlerin aynı gün içinde hem yüz yüze hem de online eğitim verdikleri, bu sebeple okulda kaldıkları sürelerin uzadığı,
 • Öğretmenlerin salgın sürecinde kısa çalışma ödeneği aldıkları ancak okulun öğrenci kaybı yaşamadığı, eğitime devam ettiği, bu durumu dile getiren öğretmenlerin mobbinge maruz kaldığı

bilgilerini paylaşmış ve aktardıkları web sitemizden yayınlanmıştı.

Öğretmenlerin dile getirdikleri bu sorunlara ilişkin okul yönetimi PE’ye yazılı bir açıklama yolladı. Bu yanıtı aşağıda paylaşıyoruz.

Öte yandan okul yönetiminin yazılı yanıtını, konuyu gündeme getiren Okyanus Koleji öğretmenlerine sorduk. Onların açıklamayla ilgili değerlendirmelerini hemen peşinden paylaşıyoruz:

OKUL YÖNETİMİNİN ÖĞRETMENLERİNE VERDİĞİ YANIT: “SORUN YOK!”

“Okyanus Koleji’nde hak gasp edilmez” başlığı ile başlayan yanıtta öğretmenlerin dile getirdiği sorunların hiç birinin yaşanmadığı ileri sürülüyor. Yanıtın tamamını PE Ağına geldiği biçimiyle yayınlıyoruz. (Parantez içinde ve italik olanlar ilgili şikayet konularına okulun ilettiği yanıtlardır)

Okyanus Koleji’nde Hak Gaspları (OKYANUS Koleji’nde HAK GASP EDİLMEZ)

Özel okullarda yaşanan sorunların ardı arkası kesilmiyor. Geçtiğimiz günlerde de sık sık hak gaspları ile gündeme gelen özel okullarda, okulların açılmasıyla ile birlikte yaşanılan sorunların da sayısı arttı. Bu defa Patronların Ensesindeyiz (PE) Ağı’na gelen ihbarların odağında Okyanus Koleji var.

Eğitimden turizme, lojistikten inşaata, tarım ve hayvancılıktan yayıncılığa kadar birçok alanda faaliyet yürüten Okyanus Holding’e bağlı Okyanus Koleji’nde çok fazla sorun yaşanıyor.(Okyanus kolejinde bahsettiğiniz sorunlar yaşanmamaktadır, tezhip yayınlamanızı talep ediyoruz)

Pandemi sürecinde online eğitime geçen ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanan Okyanus Koleji yeni eğitim öğretim dönemine online ve yüz yüze eğitimlere başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 31 Ağustos’tan itibaren sadece 8 ve 12’nci sınıflar için yüz yüze destek kursu verileceğini açıklamasının ardından Okyanus Koleji’nde anaokullarında da yüz yüze eğitime başladığı bilgisine ulaşıldı. (MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 1 HAZİRAN izinli yazısı ekte yer almaktadır. Bu paragrafta yanlış bilgi verilmiştir)

Velilere yeterli temizliğin yapıldığı ve hijyen kurallarına uyulduğu garantisi verilmesine rağmen anaokullarında bunun sağlanamadığı belirtiliyor. (Okyanus Koleji Türk Standartları Enstitüsü’nden “okulum temiz belgesi “almak adına başvurularını gerçekleştirmiştir ve denetim geçiren şubelerimiz belgelerini almışlardır, İçeride temizlik ile ilgili yapılan çalışmaların detayına gerek Okyanus koleji internet sitesinden gerekse istediğiniz şubeye giderek kontrolünü yapabilirsiniz, bu yazı içeriğiniz doğruyu yansıtmamaktadır)

Öğretmenler maske ile derslere girip sosyal mesafe kuralına dikkat etseler de öğrencilerin yaş itibariyle bu kuralları uygulamakta büyük sorun yaşadığı dile getiriliyor.(ÖĞRETMENLERİMİZİN TÜMÜNE SPERLİK KURUM TARAFINDAN TEMİN EDİLMİŞTİR, İSTEYEN ÖĞRETMEN MASKE VE SPERLİK, İSTEYEN ÖĞRETMENİMİZ SADECE SPERLİK KULLANABİLMEKTEDİR)

Bu durumu gizleyebilmek için temizlik görevlilerinin çalışma koşullarının oldukça zor hale getirildiği ifade ediliyor. (BİNA İÇERİSİNDE MASKESİZ ZİYARETÇİ, ÇALIŞAN, VELİ, ÖĞRENCİ BULUNAMAZ, TEMİZLİK GÖREVLİLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI TALİMATLARLA DÜZENLENMİŞTİR, TEMİZLİK İLE İLGİLİ TALİMATLAR EKTE YER ALMAKTADIR, İNCELEYEBİLİRSİNİZ. TEMİZLİK PERSONELİNİ KORUMAK ADINA KURUM TARAFINDAN NUMARALI MASKE VERİLMİŞTİR, MASKELERİ 2 SAATTE BİR DEĞİŞTİRİLEBİLSİN DİYE NUMARA KOYULMUŞTUR VE KİŞİNİN İNSİYATİFİNE BIRAKILMADAN DEĞİŞİM YAPILIP YAPILMADIĞI İŞLETME MÜDÜRÜ TARAFINDAN KONTROL EDİLMEKTEDİR, TÜM PERSONELE KKD (KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM ÜRÜNLERİ) YAPTIĞI İŞE GÖRE TESLİM EDİLMİŞTİR)

Bunların yanında okul bünyesinde ders saati başına ücret alan yetenek öğretmenlerinin, online ders veremeyecekleri gerekçesiyle işlerine son verildiği, işten çıkarma yasağı sebebiyle de öğretmenlerden istifa etmeleri istendiği PE’ye ulaşan bilgiler arasında. Yetenek dersi öğretmenlerinin sözleşmeleri yenilenmezken, kendilerine yüz yüze eğitim başladığında sözleşme yapılacağı dışında herhangi bir açıklama da yapılmış değil. Fakat kurumun öğretmenlerin sigortasını yatırırken derse girdikleri dakika üzerinden hesaplama yaptığı öğrenildi. O hafta anlatılan derslerin dakikaları saate çevrilerek öğretmenlerin çalıştıkları gün sayısı bulunuyor. Bu durum öğretmenler arasında tepki toplarken bunun kadrolu öğretmenler için hukuka aykırı bir uygulama olduğu dile getiriliyor. Üstelik derse hazırlık aşaması düşünüldüğünde, öğretmenlerin emeklerinin yok sayıldığı da ortaya çıkıyor. (TÜM ÇALIŞANLARIMIZLA İLGİLİ YAŞAMIŞ OLDUĞUMUZ BU ZORLU SÜREÇTE KANUNLAR ÇERÇEVESİNDE İLGİLİ DEVLET DESTEKLERİNDEN YARARLANMIŞ BULUNMAKTAYIZ. YAPILAN İTHAMLAR GERÇEĞİ YANSITMAMAKLA BİRLİKTE 3.000 YAKIN ÇALIŞANIMIZIN HAK VE HUKUKLARI 16 YILDIR OLDUĞU GİBİ KORUNMAKTADIR)

Öte yandan 8. ve 12. sınıflarda da yüz yüze eğitimler başlamış durumda. Öğretmenler aynı gün içerisinde hem yüz yüze hem de online eğitim veriyor. (YÜZ YÜZE GELEN GRUPLARIN ÖĞRETMENLERİ DERSE GİRDİKLERİNDE ÖĞRENCİLER SINIFA ONLİNE BAĞLANMAKTADIR, DOLAYISIYLA DERS 1 KERE ANLATMAKTADIRLAR, ÖĞRETMNİN KAÇ SAAT DERSİ VARSA DERSİ BİTİNCE İSTEDİĞİ YERE GİDEBİLİR, OKULDA KALMASINI GEREKTİREN BİR DURUM YOKTUR) Bu sebeple de okuldan ayrılmaları söz konusu olmuyor.

Öğretmenlerin, pandemi sürecinde de kısa çalışma ödeneği almalarına rağmen öğrenci kayıplarının olmadığını ve eğitime devam ettiklerini dile getirdikleri için mobbinge maruz kaldıkları iddialar arasında yer alıyor. (OKYANUS KOLEJİNDE MOBBİNG UYGULAMASI YAPILAMAZ ÇÜNKÜ HER ÇALIŞAN VE VELİ OKYANUS KOLEJİ İNTERNET SİTESİNDEN FORM DOLDURDUĞU TAKDİRDE KURUCU, YÖNETİM KURULU, TÜM İDARECİLER, ANABÖLÜM BAŞKANLARI İÇERİĞİ GÖRÜR VE VERİLEN CEVABIDA GÖRÜR, AYRICA 360 DERECE PERFORMANS SİSTEMİ ÖĞRETMENLERE YAPILIR VE İDARECİSİ, ANABÖLÜM BAŞKANININ DEĞERLENDİRİLMESİ İSTENİR. AYRICA BİR ÖĞRETMEN BÖLÜM BAŞKANINA, ANA BÖLÜM BAŞKANINA, ŞUBE İDARECİSİNE, KADEME GENEL MÜDÜR YARDIMCISINA, GENEL MÜDÜRE VE KURUCUYA BAĞLIDIR. BİRİYLE SIKINTI YAŞADIĞINDA BİR DİĞER YÖNETİCİSİYLE SORUNU ÇÖZEBİLİR)

Eğitimde gerek kamu gerek özel okullarda yaşanan kaos göz önüne alındığında, Okyanus Koleji’nde hak gasplarının süreceğini tahmin etmek zor değil. (OKYANUS KOLEJİNİN ÖZÜR HAKETTİĞİNİ GERÇEKTİR, OKYANUS KOLEJİ SEKTÖRÜNDE ÖNCÜ VE ÇALIŞANLARIN UZUN YILLAR DEVAM ETTİĞİ BİR KURUMDUR.)

Haksızlığa uğrayan tüm öğretmen ve okul emekçileri, uğradıkları haksızlıkları Patronların Ensesindeyiz Ağı’na bildirebilirler.

Tel: 0541 940 05 14; [email protected]

 

OKULUN “SORUN YOK” YANITINI ÖĞRETMENLER KABUL ETMİYOR

Dile getirilen sorunlara ilişkin okul yönetiminin bu yanıtlarını değerlendiren öğretmenler PE Ağı’na yeni bir yazılı açıklama yolladılar. Okyanus Koleji Öğretmenleri imzalı açıklama şöyle:

Sorunlarımız gerçektir, bir kez daha anlatıyor ve çözüm bekliyoruz

Biz Okyanus Koleji’nin üç ayrı kampüsünde çalışan öğretmenleriz. Okulda yaşadığımız sorunları Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak paylaştık. Amacımız, dile getirdiğimiz sorunların çözülmesi.

İlettiğimiz sorunlara ilişkin okuldan gelen yanıt ise bizler için tam bir hayal kırıklığıdır. Okulda hiçbir sorun yokmuş gibi verilen yanıtı kabul etmemiz mümkün değil. Dile getirdiğimiz konuları bir kez daha netleştirmek istiyoruz:

 1. Okyanus Koleji’nin sahibi olan Okyanus Holding’in faaliyette bulunduğu diğer sektörlere işaret etmiştik. Bu bilgiler holdingin internet sayfasından ulaşılabilecek bilgilerdir. “Tur şirketi”ni “turizm” olarak ifade etmişiz. Burada bir hatamız olduğunu kabul ediyoruz. Ancak eğitim dışında birçok sektörde faaliyet yürütüldüğü gerçektir. Hatta eksik bıraktığımız faaliyet alanları  olduğunu da gördük;  Galaksi Reklam Ajansı, Techlife Bilişim Çözümleri, Dünya Elektrik, Inci Catering, Okyanus Gayrimenkul Yatırımları internet sitesinde görülen faaliyet alanlarıdır.
 2. Gündeme getirdiğimiz “Milli Eğitim Bakanlığının 31 Ağustos’tan itibaren  sadece 8 ve 12’nci sınıflar için yüz yüze destek kursu verileceğini açıklamasının ardından Okyanus Koleji’nde anaokullarında da yüz yüze eğitime başladığı bilgisine ulaşıldı.” cümlesini düzeltiyoruz.  Milli Eğitim Bakanlığı 21 Ağustos tarihli bir yazıyla okul öncesi çağındaki çocuklar için yaz okulu kapsamında yüz yüze eğitime izin verdi.
 3. Hijyen hakkında bakanlığın istediği standartlar sağlansa bile o yaş grubu öğrencilerin bu kurallara uymasına imkan olmadığı açıktır. Standartları sağlama sorumluluğu öğretmenler ve temizlik personeline yüklenmiştir. Temizlik personellerinin iş yükü artmıştır. Öğretmenler ise öğrencilerin kurallara uymalarını ve öğrenciler arasında sosyal mesafeyi sağlamak için ayrıca bir zorluk yaşıyor.  Bakanlığın koyduğu standartlara uymak tek başına bu sorunu ortadan kaldırmıyor.
 4. Bazı öğretmen arkadaşlarımızdan işten ayrılmaları istendiği bilgisi doğrudur. Bunun adı istifaya zorlamaktır. Buna ilişkin verilen yanıtta ise “çalışanların haklarının korunduğu” söylenmekle yetinilmiştir.
 5. Kadrolu öğretmenlerin sigortaları verdikleri derslerin dakikaları hesaplanarak yatırılmaktadır. Bu durum öğretmenlerle yapılan sözleşmelere aykırıdır. Biz tam sigorta ve tam ücret istiyoruz.
 6. Önceki aktardıklarımızda olmayan önemli bir konu da kadrolu öğretmenlere KÇÖ üzeri ödemelerinin bir kısmının banka hesabına yatarken bir kısmının elden ödenmesidir. Bu durum öğretmenlerin sigortaları için dezavantaj oluşturuyor. Bu uygulamadan vazgeçmeden çalışanların haklarının korunduğu ileri sürülemez.
 7. Online ve yüz yüze eğitim verme konusunda ise durum şudur: 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitimler başladıktan sonra ara sınıfların online eğitimi devam ettiği için, bir öğretmenin aynı gün içinde hem yüz yüze hem de online derse girmek durumunda kalmaktadır. Yüz yüze eğitim verdikten sonra ara sınıflara başlayan online derse yetişmek için öğretmenin gün boyu okulda olması zorunlu hale gelebilmektedir. Aktardıklarımızda öğretmenlerin aynı dersi hem yüz yüze hem de online olarak iki ayrı saatte anlattığına dair bir bilgi zaten bulunmamaktadır. Ayrıca öğretmenlerin tüm gün okulda olmalarına rağmen yine sigorta ödemelerindeki dakika hesabı yapılması bir hak gaspıdır.
 8. Aktardıklarımıza verilen yanıtta öğretmenlere mobbing uygulanmadığı, öğretmenlerin tüm şikâyetlerini internet sitesindeki bir formu doldurarak iletebileceği, bu formun tüm idareciler ve ana bölüm başkanları tarafından görüldüğü ifade edilmiştir. Bu uygulamanın gerçekçi olmadığını belirtmek isteriz. Pek çoğumuzun böyle bir uygulamadan haberi yok. Üstelik bu uygulamanın bilgisine sahip olan öğretmen arkadaşlarımız, işsiz kalma korkusuyla şikâyetlerini dile getiremiyor. Okuldan yapılan açıklamada okul içindeki hiyerarşi anlatılıp öğretmenlerin bir yöneticiyle çözemedikleri bir sorunu diğer yöneticiyle çözebilecekleri iddia ediliyor.
 9. Ve son olarak, Okyanus Koleji bizlerden bir özür beklediğini belirtmiş. Biz ise özür değil yaşadığımız sorunların çözümü bekliyoruz.

OKYANUS KOLEJİ ÖĞRETMENLERİ

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NAK Kargo’da ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

NAK Kargo’nun İzmir Bornova’daki şubesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti. Yaklaşık …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x