25 Mayıs 2024, Cumartesi

Grup Tekstil işçileri haklarını istiyor!

Grup Tekstil San. ve Tic. AŞ’ye ait Çorlu’da faaliyet gösteren fabrikanın satılması üzerine yaklaşık 150 işçi alacakları ücret ve kıdem tazminatı ödenmeksizin ortada bırakıldı. Fabrika 18 Mart’ta kapandı ancak alacaklar ödenmedi. Patronların Ensesindeyiz Ağı’yla iletişime geçen işçiler hakları olanı almak istiyor ve gereken mücadeleyi vermeye her şekilde hazır olduklarını ifade ediyor.

İşçilerin hakkı olan 7 milyon liraya el koyan patron helallik istedi.

İşçilerin ücretlerini ödemeyen ve kıdem tazminatlarına göz koyan Grup Tekstil patronu Adem Genç, hukuksuz tekliflerle işçilerin haklarını gasp etmek istiyor.  Hak arayan işçilerden Lütfi Bıyık: “Bizi 1.ayda 15 gün yıllık izne, sonra 56 gün ihbar iznine çıkardı, Martın 18’inde çıkışımızı verdi. Fabrikayı satınca, ölen ağabeyimin üzerine yemin ediyorum ki tazminatınızı vereceğim, dedi.  Fabrikayı 7 ayda sattı ama işçiye tazminat vermiyor.  Bir teklif yaptı; alacağınızın %64 ünü helal edin %36’sını ödeyeyim diyor. Bu %36’nın da hepsini vermiyor.  Yarısını veririm geri kalanını da 84 ay taksit yaparım, diyor. Biz bu haksız teklifi kabul etmiyoruz, 16 gündür direniyoruz.” şeklinde yaşadıkları durumu ifade etti.

Hak alınıncaya dek mücadeleye devam!

Mücadele eden işçiler direnişlerinin 14. gününde Patron Adem Genç’in İstanbul Altunizade’de bulunan evinin önünde eylem yapmış, kendisine bizzat seslenişte bulunmuşlardı. Haklı direnişlerini sürdürmekte kararlı olan işçiler fabrika önünde toplanıp, pankart ve sloganlarla haklarını dile getiriyor ve direnişlerinin sesini yükseltiyorlar.  Patrona ve devlete sesleniyor, bu haksızlığın son bulmasını istiyorlar. Hakkı yenen, sömürü altında ezilen tüm işçileri mücadele etmeye, haklarını yağmalamaya çalışanlara karşı omuz vermeye çağırıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!