DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sheraton müdürleri ‘kara liste’ye aldı, otel emekçisi işsiz kaldı

Ankara’da tesisat ustası olarak çalışan Tekin Zırhlı, iki yıl boyunca dışarıdan hizmet verdiği Sheraton’da daha sonra kadroya geçerek tam 15 yıl boyunca çalıştı.

Uzun yıllar sıkıntısız çalıştığı iş yerinde, bölüm müdürünün değişmesi sonrası yıllara yayılan bir mobbinge maruz kaldığını aktaran Zırhlı, yaşadıklarını Patronların Ensesindeyiz Ağı’na anlattı.

15 yıl boyunca görev yaptığı iş yerinde uzun yıllar psikolojik ve fiziki baskılara uğradığını, uğradığı baskılar nedeniyle görüştüğü müdürlerin bunun nedenine ilişkin kendisine hiçbir açıklama yapmadığını, “canımız böyle istiyor” dediklerini belirten Zırhlı, 2012 yılında “ya istifa kağıdını imzalayıp haklarını da alarak gidersin, ya da tek kuruş alamadan işten atılırsın” denilerek işten çıkarılmakla tehdit edildiğini söyledi.

Haklarının kaybolmaması ve gördüğü baskılar nedeniyle bu dayatmaya boyun eğmek zorunda kaldığını dile getiren Zırhlı, kendisine yapılan mobbingler nedeniyle daha sonra bir dava açtığını ve bu davayı da kazandığını aktardı.

Zırhlı, asıl zorluğu ise bundan sonraki süreçte yaşadığını söyledi.

Ankara Sheraton’da kendisine baskı yapan dönemin müdürlerinin yönlendirmesi ve kötü referans vermesi nedeniyle diğer otellerin de kara listesine alındığını aktaran Zırhlı, bu nedenle bir süre şehir dışında çalışmak zorunda kaldığını, oğlunun yaşadığı sağlık sorunları sonrası yeniden Ankara’ya döndüğünü ve kötü referanslar dolayısıyla işe alınmama sürecinin devam ettiğini dile getirdi.

Girdiği birçok işte verilen kötü referanslar nedeniyle işe alınmadığını, işe alındığı aralıklarda dahi yine dönemin müdürlerinin kendisi hakkında verdiği referanslar nedeniyle kısa sürede gerekçesiz olarak işten çıkarıldığını aktaran Zırhlı, bu konuya ilişkin görüştüğü Sheraton yetkililerinin kendisini sürekli geçiştirdiğini, son olarak geçtiğimiz günlerde yaptığı görüşmede “bundan sonra böyle bir durum olmayacak” denildiğini ama bu sözlere güvenmediğini dile getirdi.

Oğlunun yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle ekonomik güçlükler çektiklerini, işsiz olması nedeniyle oldukça pahalı olan ilaçları tedarik edemediklerini ifade eden Zırhlı, “İş bulmamı engelleyerek geçinmemi de imkansız hale getirdiler. Şimdi eşim bir işe girdi, oğlumla evde ben ilgileniyorum. Artık iş bulmamı engelleyen bu tavrın son bulmasını, bu engellerin kaldırılmasını istiyorum” dedi.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sezon boyu toplam 3 ay çalışan turizm emekçileri anlattı: Bu kış zor geçecek!

Turizmin yaz aylarında yoğunlukta olduğu Antalya’da, sezonun sonuna gelindi. Pandeminin en çok etkilediği sektörler arasında …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x