21 Haziran 2024, Cuma

Ankara Kültür Okulları’nda öğretmenlere istifa baskısı

Ankara ve diğer illerde şubeleri bulunan Kültür Okulları’nın Ankara’daki bazı kampüsleri küçülme gerekçe gösterilerek birleştirildi, kampüslerde çok sayıda öğretmen işten çıkarıldı.

Yeni eğitim öğretim yılı öncesi sözleşme yenileme döneminde öğretmenler çalışmaya devam etmek istese de Kültür Okulları’nın çok sayıda öğretmenin sözleşmelerini yenilemeyerek onları işten çıkardığı bilgisi PE dayanışma ağına ihbar olarak iletildi. Bu ihbar doğrultusunda ulaştığımız öğretmenler “Milli Eğitim Bakanlığı talep ediyor” söylemiyle okul tarafından hazırlanmış istifa ve ibranameleri imzalamaya zorlandıklarını belirtti. Öğretmenlerin önemli bir kısmı bu süreçte gördükleri baskıya dayanamayarak istifa ederken, istifa zorlamasını kabul etmeyen öğretmenler, özel okullarda telafi eğitiminin uygulanacağı tarihe kadar ücretsiz izne çıkarıldı.

Öğretmenlere ayrıca istifa etmezlerse telafi eğitimi döneminde okula çağırılacakları, bu dönemde çalışmak zorunda kalacakları için Milli Eğitim Bakanlığı’na evraklarının geç gönderileceği ve bu yüzden yeni eğitim öğretim yılında iş bulamayacakları yönünde söylemlerle baskı uygulandı. Bu süreçte öğretmenlere gerekirse yeni anlaşacakları kurumların patronlarıyla da görüşülerek, bu okullarda öğretmenlerin işe başlamasının da engelleneceği bilgisi iletilmiş. Sözleşme yenileme süreci geciktirilerek çalışmaya devam edecek öğretmenler daha düşük ücretleri kabul etmeye zorlanmakta.

Tüm bu tehditlere boyun eğmeyen öğretmenler Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı’na ulaştılar ve çalıştıkları dönem boyunca yaşadıkları hak kayıplarını şu şekilde dile getirdiler:

“Resmi programda yer almayan ek derslerimiz ve etütlerimizin ücretleri verilmiyordu. Toplantı ve etkinlik gibi görevlendirmelerle cumartesi ve pazar günleri de çalıştığımız oldu. Akşam saatlerinde mesai çıkışında görevlendirmeler yapıldı. Bu fazla mesailerin ücret karşılığı ödenmedi. Eğitim öğretim ödeneğimizin bir kısmını önceki yıllarda topluca ödüyorlardı, sonra ücretinize dâhil ettik diyerek parça parça ama eksikli bir biçimde ödediler, sonra bu ödenek ödenmemeye başladı.”

PANDEMİ DÖNEMİNDE HAK KAYBI

Kültür Okulları, pandemi gerekçe gösterilerek kısa çalışma ödeneğine geçen okullardan biri. Oysa süreç başladığında öğretmenlere ücretlerinin ve sigorta primlerinin eksiksiz ödeneceği vaat edilmiş. Bir süre sonra, kısa çalışma ödeneğine geçildiğinde öğretmenlerin ücret alacakları ile sigortaları eksik gösterilmeye başlanmış. Öğretmenler, uzaktan eğitim kapsamında 20 saat derse girmelerine rağmen okul tarafından “Milli Eğitim ararsa ders yapmıyoruz diyeceksin” şeklinde uyarılarda bulunulduğunu dile getiriyor. Ayrıca Haziran ayında girdikleri derslere yönelik alacakları bazı öğretmenlere elden ödenirken, bazılarına hiç ödeme yapılmadığı söyleniyor.

KÜLTÜR OKULLARI’NIN PATRONU KİMDİR?

Kültür Okulları aslında Orhan Özbey tarafından Kültür Dershanesi adıyla kurulmuştu. Orhan Özbey, aynı zamanda Doğa Koleji’nin kurucu üyelerinden. Doğa Koleji’nin ilk kurucularından Fethi Şimşek’le ortaklıkları bir süre sonra ayrılıyor, Doğa Koleji hisseleri Şimşek’e devrediliyor.

Kültür Okulları bugün Özbey’in patronu olduğu Okyanus Holding’e bağlı. Holding çatısı altında eğitim sektöründe Okyanus Kolejleri, Kültür Eğitim Kurumları, Eğitim Bilimleri Kurumları; yayıncılık sektöründe Okyanus Yayınları, Ünlü Yayınları, Kültür Yayıncılık, Kida-Kitap Dağıtım; lojistik alanında Galaksi Reklam Ajansı, Techlife Bilişim Çözümleri, Dünya Elektrik, İnci Catering, Ofel Tur; inşaat sektöründe Okyanus Gayrımenkul Yatırımları; tarım ve hayvancılıkta Okyanus Ziraat; müzecilik alanında Panorama 1915-Müzecilik adı altında yatırımları bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!