DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Ankara Öncü Eğitim Kurumları, eğitim emekçilerini hiçe sayan uygulamalara imza atmaya devam ediyor

Pandemi süreciyle beraber Ankara Öncü Eğitim Kurumları, uzaktan eğitimin getirdiği avantajlardan yararlanıp kırtasiye, elektrik, doğalgaz, su gibi birçok gider başlığından kurtulmasına rağmen eğitim emekçilerini hiçe sayan uygulamalara imza atmaya devam ediyor.

Batıkent, Keçiören,  Etlik ve Pursaklar’da kampüsleri bulunan okulun öğretmen maaşlarını düzensiz ödediğini, hatta geçen yıl maaşların bir kısmını elden yatıran okulun ceza alması üzerine bu uygulamaya son verdiğini ifade eden eğitim emekçileri pandemi sürecinde birçok haksız uygulamayla karşılaştıklarını belirtti. Kimi çalışanların kısa çalışma ödeneğinden yararlandırıldığını ve diğer öğretmenlerin ücretsiz izne çıkarıldığını ifade eden öğretmenler,  ücretsiz izne çıkarılan öğretmenlerin canlı derslere girmeye zorlandığını, öğretmenlere videolar hazırlatıldığını ve gelecek yılın materyallerini hazırlamak için görevlendirildiklerini anlattılar. Ücretsiz izinde, iş sözleşmesi askıda kaldığı için işçinin çalışma yükümlülüğü bulunmuyor.

“Benimle anlaşmayan istifa etmiş sayılacak”

Mevcut sözleşmelere uyulmaması ve kanuni açıdan suç teşkil eden uygulamalar yüzünden yeni yıl için anlaşmaya yanaşmayan öğretmenlerin yaz maaşlarını yatırmamakla tehdit eden kurum patronunun “Benimle anlaşmayan istifa etmiş sayılacak” dediğini aktaran eğitim emekçileri yaşadıkları maddi kayıp yetmezmiş gibi bir de mobbinge maruz kaldıklarını belirttiler. Fedakarca çalışmalarına rağmen yaşadıkları bu hukuksuzluklar karşısında sessiz kalmanın öğretmen kimliğiyle bağdaşmayacağını vurgulayan öğretmenler hukuki yollara başvurarak haklarını aramaya kararlı.

Eğitim-öğretim ödeneği bile yatırılmadı

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı avukatları, Ankara Öncü Eğitim Kurumları’nın 2019-2020 eğitim-öğretim ödeneğini de yatırmadığını tespit ettiklerini, kurum patronunun sözleşme yükümlülüklerine uymaması halinde özel okul emekçilerinin yasal haklarının takipçisi olacaklarını belirttiler.  657 Sayılı Devlet Memurları Yasasının 32. maddesince resmî okul öğretmenlerine her yıl eylül ayında ödenen eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin sosyal yardım kapsamındaki ek ödemelerden olup 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Yasasının 9. maddesine göre özel okul öğretmenlerinin de yasal hakkı olduğu biliniyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x