DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Bir Özel Okul patronu: Ufuk Akçekaya’nın futbol ilişkisi

Son günlerde kurucusu olduğu özel okullarda mağdur edilen öğretmenler, veliler ve öğretmenlerle adı duyulan Ufuk Akçekaya’nın sporla ilişkisi de dikkat çekti.

Kendisinin de öğretmen olduğu bilinen ve Tokat, Edirne, İstanbul gibi kentlerde özel okullar açan Ufuk Akçekaya geçen senelerde öğretmenlere ödenmeyen maaşlar ve kapatılan okullar sebebiyle velilere iade edilmeyen ücretler yüzünden gündeme gelmişti. Bu sene içerisinde de pandemi ile eğitime ara veren Fen Bilimleri öğretmenleri maaşlarını alamadıklarını kurumdan muhatap bulamadıklarını ve hak gaspına uğradıklarını duyurup PE Fen Bilimleri Öğretmen Komitesini kurduklarını duyurmuşlardı.

Aslen Elazığlı olan Ufuk Akçekaya, 2018 yılının Ekim ayında Tokat’a gelerek burada Beykent Okullarını açtıktan sonra, Tokatspor ’un borçlarını üstlenerek kulübü dernek statüsünden çıkarıp anonim şirkete dönüştürüyor. Bu dönüşümü yaparken ünlü eski futbolcu Ahmet Dursun ve spor spikeri Okay Karacan[1] gibi isimleri de kullanarak ve Tokat milletvekillerinin de desteğini aldığını iddia ederek Tokat halkını ve taraftarı da ikna eden Akçekaya; gazeteci Kemal Vanlı’nın aktardığına göre[2] bütün bu devirleri para ödemeden yaparken, AKP’li Cumhurbaşkanı ve oğlu Bilal Erdoğan’a yakın olduğunu söylüyor.

Daha sonra kulübün alacaklılarına karşılıksız çek verdiği ve bu sayede alacaklıların hacizleri kaldırmalarını sağlayarak kulübün bütün gelirlerini kendi şirketine aktarmaya başladığı da Vanlı’nın iddiaları arasında.

Bütün bu sürecin ardından kulübün küme düşmesi ve şirketleşme sürecinde görev alan ünlü simalarla yollarını ayırması çok uzun sürmüyor. Taraftarın ve yerel gazetecilerin tepkisini çeken ve Tokatspor’a ait sosyal medya hesaplarında taraftarın tepkisiyle karşılaşan Akçekaya kulüp için 13 milyon TL harcama yaptığını ve bu bedelin kendisine ödenmesi halinde kulübü devredebileceğini belirtiyor.

Öte yandan aynı dönemlerde Edirne’ de açtığı Beykent Koleji’ni kapatarak velilere ve öğretmenlere ödeme yapmayan Akçekaya futbol ile bağını burada da devam ettirerek Ocak 2019 tarihinde Edirnespor kulübüne de sponsor oluyor. Böylece bulunduğu ilde halkın sempatisini kazanmış hem de okulunun reklamını yapmış olduğu düşünülüyor.

Ufuk Akçekaya’nın sosyal medya hesaplarından Tokat milletvekillerine, Tokatspor forması hediye ederken çekilmiş fotoğraflarını paylaştığı da görülüyor.

Ufuk Akçekaya’nın Tokatspor başkanlığını kullanarak siyasileri ile ilişkiler kurarak bu bağlantılar ile kendine ne gibi çıkarlar sağladığı ise merak konusu…

Soldan Sağa: Kadim Durmaz(CHP), Özlem Zengin(AKP), Mustafa Arslan(AKP) , Yücel Bulut(MHP)

Sonuç olarak:

Bütün bu iddialara göre; Ufuk Akçekaya, ülkede eğitim alanından rant sağlayan, spor ve siyaset bağlantılarını da kullanarak bir yandan emekçileri sömürüp bir yandan da insanların çocuklarının geleceği için kurdukları hayalleri istismar eden bir patron tipolojisi olarak öne çıkıyor. Özel Öğretim Kurumları yönetmeliğine göre; eğitim sektöründe yapılan yatırımların kâr amacı güdülmeksizin yapılması, elde edilen kazancın yine eğitimde kullanılması gerektiği yazmasına rağmen Ufuk Akçekaya ve daha bir çok özel okul patronu eğitim alanını rant alanı olarak görüp veli ve öğretmenlerin para ve emekleriyle zenginleşmeye devam ediyor.

Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Öğretmen Komitesi bütün bu sorunlara karşı Mart ayında bir araya gelerek, Ufuk Akçekaya gibi haksızlıklar yapan patronlara karşı mücadeleden vazgeçmeden kararlılıkla sürdürmeye devam ediyor. Mart ayından itibaren tüm ücretlerini talep eden öğretmenler bu gibi patronların kurumlarına yeni kayıt yaptıracak velileri ve iş başvurusunda bulunan öğretmenleri uyarıyor.

[1] https://www.cnnturk.com/spor/futbol/ahmet-dursunun-yeni-isi

[2] https://habernobeti.com/tokatspor-da-neler-oluyor-kemal-vanli-yazdi-13505h.html

İlgili haber:

Bir AKP Dönemi Patronu: Ufuk Akçekaya

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nursanlar Kartal Plaza inşaatında işçilerin ücretleri ödenmiyor

Yükleniciliğini Nursanlar İnşaat’ın yaptığı Nursanlar Kartal Plazalar şantiyesinde çalışmış işçilerin ücretleri ödenmiyor. Patronların Ensesindeyiz Ağı’na …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x