DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Dermann Maxima’da çalışma koşulları ağırlaşıyor

Tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Dermann Maxima fabrikasında, artan vakalara rağmen işçiler çalışmaya zorlanıyor. Firmanın internet sitesinde yer alan davranış kuralları belgesinde, güvenli ve hijyenik bir çalışma ortamının sağlanması için her türlü çabanın gösterildiği ifade edilmesine rağmen, fabrika içinden iletilen bilgiler, bunun tersi bir tablonun yaşandığına işaret ediyor.

Merkezi İstanbul’da bulunan firmanın Urfa’daki fabrikasında geçen hafta itibariyle vaka sayısı 17’ye ulaşmıştı. İşçilerin Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ilettiği bilgilere göre, vaka sayılarının artışı ve ortaya çıkan tepkiler üzerine, yönetim çalışma düzeninde değişiklikler yapmaya karar verdi. İşçiler, 07:00 -14:00 ve 14:00- 22:00 saatleri esasına göre düzenlenen vardiyalı çalışmaya geçileceğinin kendilerine duyurulduğunu ifade etti. Ancak, fabrikada çalışan işçilerin çoğunun kadınlardan oluşması nedeniyle, duyurulan yeni çalışma düzeninin ciddi sorunlara yol açabileceği ve buna dair kendilerine söz hakkı tanınmadığı da belirtildi.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, planlanan yeni çalışma düzeninin salgının fabrikada yayılmasını engelleyemeyeceğini vurgularken, bu süreçte daha fazla mağdur olmadan ve sağlıklarını yitirmeden ücretli izin talep ediyorlar. 6331 sayılı kanunun 13üncü maddesinde yer alan ciddi ve yakın tehlike ile karşı karşıya kalan çalışanların, çalışmaktan kaçınma hakkına sahip olduğu ve bu dönemde ücreti ve diğer haklarının saklı kaldığı düzenlemesine uygun biçimde, işvereni konuya ilişkin sözlü olarak uyardıklarını söyleyen işçiler, gerekli tedbirlerin alınmasını bekliyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı olarak işçilerin sağlık durumunun ve işyerindeki çalışma koşullarının takipçisi olacağız.  Tüm Dermann Maxima işçilerine işyerinde salgın için yeterli tedbir alınmadığı müddetçe PE Ağı’na bildirmeleri çağrısı yapıyoruz.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nursanlar Kartal Plaza inşaatında işçilerin ücretleri ödenmiyor

Yükleniciliğini Nursanlar İnşaat’ın yaptığı Nursanlar Kartal Plazalar şantiyesinde çalışmış işçilerin ücretleri ödenmiyor. Patronların Ensesindeyiz Ağı’na …

5 2 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x