DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Cross Jeans İşçileri: “Ücretsiz izin değil, işimizi istiyoruz”

Uluslararası ölçekte denim ihracatı yapan, entegre şirketlere sahip, Çorlu, Mısır ve Tokat’ta fabrikaları, Güneşli’de genel merkezi, Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde satış organizasyonları bulunan ve 5000’e yakın çalışanı olan Şık Makas Şirketler Grubu / Cross Tekstil işçileri, şirketin üç aydır yararlandığı kısa çalışma ödeneğinin birkaç gün içerisinde bitecek olması ve şirketin bu süreçteki dayatmalarına karşı bir bildiri hazırladı.

Cross Jeans Genel Merkezi önünde dağıtımı yapılan bildiride “Ücretsiz izin değil, işimizi istiyoruz” diyen PE Tekstil İşçileri Dayanışma Ağı/ Cross Jeans İşçileri, “Hepimizin zaten salgın stresi altında yaşadığımız bu süreçte, geçim kaygısı ve güvencesizlik ile baş başa bırakıldıktan sonra, işe dönüş tarihi belirlendi ve henüz ‘yeterli’ miktarda sipariş, üretim ve kâr olmadığı için çalışanların önemli bir bölümünün işe çağırılmayacağı söyleniyor. Bir kez daha İşkur’dan kısa çalışma ödeneği alabilme ihtimalimiz de kesin olmadığı için şimdiden işe dönemeyecek tüm arkadaşlarımıza ücretsiz izin dayatması planlandığını öğreniyoruz.” dedi.

Genel Merkez önünde yapılan bildiri dağıtımını işçiler ilgiyle karşıladı. Güvenlik görevlilerinin “bildiriyi almayın” telkinlerine karşın işçilerin çoğunluğu bildirileri aldığı ve alamayan arkadaşlarına da uzattığı görüldü.

Cross Jeans Genel Merkezi önünde dağıtılan açıklamanın tamamı şöyle;

CROSS JEANS İŞÇİLERİ DAYATMALARI KABUL ETMİYOR!

Koronavirüs sebebiyle üretimi önemli oranda azalmış Cross Jeans işyeri yönetimi,  23/03/2020 tarihinden başlayarak İşkur’un kısa çalışma ödeneğinden yararlanacağımızı söylemişti. İşyerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarını sağlayamayan arkadaşlarımız olduğunu biliyorduk. Son üç yıl içerisinde 450 gün, son iki ay içinde de eksiksiz sigorta primleri ödenmiş olanlara yapılacak ödemelerden yaralanabilecek arkadaşlarımızın yanında yararlanamayan pek çok arkadaşımız ücretsiz izine gönderildi.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlandığımız bu üç ay içerisinde bir kısmımız İşkur üzerinden maaşlarımızın yüzde altmışını alırken, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan arkadaşlarımız maaş alamadı ve şirket yönetimi onları ücretsiz izine çıkardı. Ücretsiz izin için çalışanların önüne belirsiz süreli, başlangıç ve bitiş tarihi yazmadığımız ücretsiz izin talep formlarını koydular. Çoğumuz bu dayatmaya irademiz dışında boyun eğmek zorunda kaldık. Çünkü, işimizi kaybetmek istemiyorduk.

Kısa çalışma ödeneğinden üç ay için yararlanıldı. Üç ay birkaç gün içerisinde dolacak. 22 Haziran’a yaklaştık, peki şimdi neler mi oluyor?

Hepimizin zaten salgın stresi altında yaşadığımız bu süreçte, geçim kaygısı ve güvencesizlik ile baş başa bırakıldıktan sonra, işe dönüş tarihi belirlendi ve henüz ‘yeterli’ miktarda sipariş, üretim ve kâr olmadığı için çalışanların önemli bir bölümünün işe çağırılmayacağı söyleniyor. Bir kez daha İşkur’dan kısa çalışma ödeneği alabilme ihtimalimiz de kesin olmadığı için şimdiden işe dönemeyecek tüm arkadaşlarımıza ücretsiz izin dayatması planlandığını öğreniyoruz.

Evden çalıştığımız günlerin ücretleri dahi verilmiyorken, bizlerden fedakârlık bekleyen şirket yönetimi, biz çalışanları bir kez daha yarı yolda bırakmaya hazır…

Ücretsiz izin değil, işimizi istiyoruz

Bu plan uygulanırsa, aynı işi daha az sayıda çalışan yapacak. Az sayıda çalışana maksimum iş yükü düşecek. Ve yine fedakârlığı çalışanların yapacağı önümüzdeki süreçte çalışanların kaygılı, umutsuz, ödemesiz ve güvencesiz şekilde işten uzaklaştırılmamasını, işe başlayamayan arkadaşlarımızın maaş almaya devam etmesini ve ücretsiz izin dayatmasından vazgeçilmesini talep ediyoruz.

Hiçbir arkadaşımızın bu güvencesiz çalışma koşullarına, ücretsiz izin dayatmasına karşı yalnız kalmasına izin vermeyeceğiz. Yan yana gelip birlikte mücadele etmek için sen de Patronların Ensesindeyiz Tekstil İşçileri Dayanışma Ağı’na katıl.

PE TEKSTİL İŞÇİLERİ DAYANIŞMA AĞI / CROSS JEANS İŞÇİLERİ

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Point Kargo işçileri: Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz

Pandemi dönemi boyunca yoğun çalışmaya maruz kalan Point Kargo işçileri yaşadıkları haksızlıklara karşı mücadele ediyor. …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x