DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ
Yamata şantiyesi

1500 işçinin Covid-19 olduğu Rusya’daki Yamata şantiyesinde iş başı yapıldı

1500 işçide covid-19 testinin pozitif çıktığı ve çalışmanın durdurulduğu Yamata Yatırım’ın Amur şantiyesinde iş başı yapıldı. Geçtiğimiz hafta sonunda şantiyede işçilere ikinci bir test daha yapıldı. İlk testten sonra 15 gün çalışma durdurulmuş ve ikinci test sonucuna göre çalışmanın nasıl devam edileceğine karar verilecek denilmişti. İkinci test yapıldı ve sonuçlara göre Yamata Yatırım çalışmanın nasıl devam edeceğine karar verdi:”Durmak yok yola devam, hasta koğuşa sağlam işe!”

Dün itibariyle iş başı yapılan şantiyede ikinci test sonucu pozitif çıkan işçiler ayrı koğuşlara alındılar ve işe çıkarılmıyorlar. Test sonucu negatif olanlar ise hiçbir sosyal mesafe, maske ve hijyen şartları sağlanmadan işe başladılar. Görüntülerde de görüldüğü üzere işçiler iç içe ve maskesiz olarak işe gidiyor ve dip dibe yemek yiyorlar.

Testler şüpheli, işçiler güvensiz

Vakaların ilk görülmeye başlaması ile şirket ülkeye dönmek isteyenlerden dilekçe almıştı. 300 civarında işçi ise dönmek için dilekçe vermişti. Bu işçilerden 150’si geçen hafta içinde ülkeye yollandılar. Ülkeye gelen ilk grup içinde Amur’daki testi negatif çıkan bir işçi Türkiye’de karantinaya alınıp teste tabi tutuldu. Test sonucu pozitif çıkan işçide ayrıca bazı semptomlar gözlendiği için hastaneye yatırıldı. Amur’da iş başı yapan işçiler bu nedenle testlere güvenmiyor. İkinci test sonucu negatif çıkan işçilerin içinde virüs taşıyanlar olması ihtimali bulunuyor.

İşçiler ambulans uçak bekliyor

Durumu ağır olan ve hastanede bulunan 3 Türkiye vatandaşı hasta için bitmeyen ambulans uçak bekleyişi sürüyor. Zülfü Sezgin’in ailesinin girişimiyle başlayan süreçte ambulans uçak hafta sonunda Türkiye’den Rusya’nın Amur bölgesine havalandı. Uçağın dün Türkiye’de olması beklenirken bugün itibariyle henüz hastalar alınmış değil. Uçakta bir sorun olduğu yeni bir uçağın yollanabileceği söylenmiş. Zülfü Sezgin, Yılmaz Günay ve henüz ismini öğrenemediğimiz bir işçi ve ailelerinin bekleyişi sürüyor.

Şirket hasta işçinin ailesine kağıt imzalatmak istedi

Yamata Yatırım’ın İstanbul merkez ofisinden bir yetkili dün Zülfü Sezgin’in eşini arayarak kendisine bir kağıt göndereceklerini acil imzalaması gerektiğini söylediler. Eğer kağıdı imzalamazsa Zülfü’nün ambulans uçağa bindirilemeyeceğini de söylediler. Aslen Kazak olan ve Rusça konuşabilen Zülfü Sezgin’in eşi ise durumu önce konsolosluk ile sonra da Rusya’daki hastane başhekimliği ile görüştü. Görüşme sonucunda konsolosluk ambulans uçak sürecinin şirketle bir ilgisinin olmadığını sürecin Dışişleri ve Sağlık Bakanlığı’nın yetkisi dahilinde yapıldığını, şirketin söylediği gibi bir kağıda imza atmak gibi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi. Hastane Başhekimliği ise hastanın nakli için herhangi bir evrak talep etmediklerini Zülfü Sezgin’in artık uyutulmadığı için bilincinin açık olduğunu, dolayısıyla kendisi hakkında karar vermek için kendi beyanının esas olduğunu ve birinin onayının gerekmediğini söylediler.

Zülfü Sezgin’in eşi PE’ye yaptığı açıklamada günlerdir eşinin iyi olması için uğraşırken, onu ülkeye getirmeyi dört gözle beklerken Yamata Yatırım’ın kendilerini tedirgin etmesinin ve taciz etmesinin bir insanlık ayıbı olduğunu bu ayıbın herkes tarafından duyulmasını istediğini ifade etti.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Point Kargo işçileri: Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz

Pandemi dönemi boyunca yoğun çalışmaya maruz kalan Point Kargo işçileri yaşadıkları haksızlıklara karşı mücadele ediyor. …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x