DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Salihli Bil Koleji’nde işten ayrılan eğitim emekçisi yaşadığı hak gasplarını PE’ye anlattı

Bil Holdinge bağlı Bil Okullarından Manisa-Salihli Bil Koleji’nde çalışan bir eğitim emekçisi kolejde çalışanların maruz kaldığı hak gasplarını PE Ağı’na anlattı.

Okul yönetiminin haksız uygulamaları ve maaş ödeme düzensizlikleri yüzünden öğretmenlik görevinden ayrılmak zorunda kaldığını belirten eğitim emekçisinin anlattıkları:

“Bil Kolejinin adına ve saygınlığına güvenerek 4 yaşındaki oğlumla yaşamakta olduğum Denizli’den Salihli’ye taşındım. Herkesin de bildiği gibi hızlandırma dönemi ile eğitime başlayan okulda ağustos ayında çalışmaya başladık. İlk hak yeme, özlük haklarını gasp o dönemde başladı. 21 Ağustos’tan itibaren çalışmaya başlamış ve okulların 9 Eylül’de açılmış olmasına rağmen sigorta girişim ve MEB atamam 24 Eylül’de gerçekleşti. Ayrıca her öğretmenin bildiği gibi eğitim öğretim yılının başında yapılan eğitim ödeneğimiz öğretmenlere verilmedi.

Gidişattaki düzensizlik sene başından itibaren vardı. Her ay maaş ödemesi 15-20 günlük gecikmelerle ödendi. Şubat ayı ortasında haklı fesih yapmış olmama rağmen en son aralık ayında yapılan maaş ödemesinden iş akdinin başlangıcına kadar olan süreçteki maaşlarım eksik olarak ödendi. Maaşımız asgari ücret üstü olmasına rağmen sigortamız asgari ücretten gösterildi. Okul geneli on çalışandan fazla olmamıza rağmen maaşlarımızı banka hesabı üzerinden değil, makbuz karşılığı aldık. Yapılmış olan usulsüzlüklerin maddi karşılığı ve eksik maaşlarımın ödemesi henüz yapılmadı. Şu an çalışmakta olan öğretmen arkadaşlarımın da en son ocak ayı maaşlarının yarısı ödenmiş.

Şubat ayında işten ayrıldıktan sonra hukuki süreci de başlattım ama henüz sonuçlanmadı, salgın nedeniyle dava ara bulucu aşamasında kaldı. Ayrıca süreçle ilgili Bil Okullarının Merkezine de (Bilmer) bir dilekçeyle şikayette bulundum, durumu takip edecekleri bilgisini verdiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

5 1 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x