DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Teknoloji ve yazılım emekçilerinin evden çalışmaları sona ererken patronlar için orta yol bulundu

COVİD-19 tedbirleri kapsamında Teknokent ve AR-GE Merkezlerinde faaliyet gösteren firmaların çalışanları 27 Mayıs tarihine kadar evden çalışabilecek ve bu firmalara sağlanan çeşitli istihdam destekleri ve vergi muafiyetleri de bu süre zarfında geçerli olacaktı.

Belirlenen sürenin dolmasına  yakın 15 Mayıs tarihinde Bilişim Teknolojileri STK ları Platformu adıyla biraraya gelen 19 sektör sanayici, işletmeci derneği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurarak sürenin yıl sonuna kadar uzatılmasını talep ettiler. Kamuoyu ile paylaştıkları bilgilendirme metninde de uzaktan çalışmanın verimliliği düşürmediğini aksine arttırdığını, ofislerin genellikle küçük ve açık ofis olması nedeniyle sosyal mesafenin korunamayacağını, toplu taşıma kullanmak durumunda olan çalışanların diğerlerine bulaştırarak şirketin ve hatta teknoparkın devamlılığını tehlikeye atacağını belirtmişler. Metinlerini de “her durumda Devletimizin yanındayız” diye bitirmeyi ihmal etmemişler.

Patronların başvurusu Bakanlık tarafından dikkate alınmış olmalı ki uzaktan çalışmanın 31 Mayıs a uzatıldığı ve 1 Haziran itibariyle de %50 oranında personel devamlılığı şartıyla destek ve vergi muafiyetlerinin devam edeceği Teknokent yönetimlerince firmalara bildirilmeye başlandı. Böylece herbiri birer şirket olan Teknokentlerin de döviz bazlı kiralarını istemeye hakları doğdu.

Patronlar için orta yol bulunurken, kimisi uzay üssü görünümlü Teknokentlerin küçük ofislerinde çalışmak durumunda olan bilişim, yazılım teknoloji emekçilerinin payına ise  kırk katır ve kırk satır anlamına gelen çalışma biçimi düşecektir. Muhtemelen dönüşümlü olarak bir süre evden mesai kavramı olmadan yoğun çalışma sonrası toplu taşıma veya Teknokent ortak servislerini kullanarak (bu servisler gün içinde farklı kurumlara servis hizmeti vermektedir) işe gideceklerdir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x