DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Özel Güngören Final Okulları Öğretmen Komitesi taleplerini açıkladı

Uzun zamandır türlü hak gaspları ile uğraşan bizler, pandemi süreciyle artık dayanılmaz noktaya gelen hak gasplarına karşı bir araya geldik.

Pandemi süreci ile birlikte uzaktan eğitime geçildikten sonra ilk olarak tüm öğretmenlerin ücretsiz izne çıkarıldığı işveren tarafından sözlü olarak iletildi. Hem ücretsiz izne çıkarıp hem de uzaktan eğitim vermemiz istendi. Ancak herhangi bir ücret için söz verilemeyeceği, ödeme gelirse bir şeyler yapılabileceği şeklinde oyalayıcı cevaplar verildi.

Bu süreçte okul olarak, kısa çalışma ödeneğine başvurmayı düşünmediklerini, çünkü ödeme yapılmayacağı söylendi. Daha sonra kısa çalışma ödeneğinin tüm sektörlere açılmasından sonra şartları uyan öğretmenler için ödeneğe başvurulmuş ama bu da herhangi bir yerde ilan edilmedi ve herhangi bir şekilde bilgi verilmedi. İŞKUR tarafından mesaj geldikten sonra kısa çalışma ödeneğine başvuru yapıldığını öğrendik. Maaşlarımız asgari ücret üzerinden ödendiği için kısa çalışma ödeneği de düşük çıktı. Bu arada kısa çalışma ödeneği şartı uymayan öğretmenlere de yeniden ücretsiz izin teklifi yapıldı. Kabul etmedikleri için ihtarla işten çıkarıldılar. Devam eden günlerde yasada değişiklik yapılıp patronlara işçilerini ücretsiz izne çıkarma hakkı verilince bu arkadaşların da işten çıkarılmaları ihtarla iptal edildi. Kısa çalışma ödeneğine başvurulan öğretmenler için de uzaktan eğitim süreci başladı. Ödenek çıkana kadar öğretmenlere herhangi bir açıklama yapılmadı ve dersler devam etti. Söylenen tek şey İŞKUR’dan arandığı takdirde “çalışmıyoruz” denmesiydi. Ödenek çıktıktan sonra da öğretmenlerin ödenekle yetinmesi gerektiği, okuldan herhangi bir ödeme gelmeyeceği ifade edildi.

Ayrıca zaten salgın öncesi 20 ders saatinin üzerinde derse giren öğretmenler olduğu halde ders saati ücretleri ödenmemiştir.

Hiçbir öğretmenimize yasal hakkı olan eğitim öğretim ödeneği, ödenmemiştir.

Pandemi süreci başladıktan sonra uzaktan eğitim süreciyle beraber sınıf öğretmenleri tarafından veli araması ve öğrenci takibi yapmaktadır. Yapılan çalışmalar her hafta raporlanarak işveren tarafından takip edilmektedir. Tüm öğretmenlerimiz üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmiştir.

Bu süreçte velilerden öğretmen maaşları tam ödendiği için ödeme yapmaları istendi. Şimdiye kadar velilerden ödemeleri alan işverenden ödemelerimizi yapmasını istiyoruz.

Herkesin bilmesini isteriz ki tüm bu süreç boyunca öğrencilere ve velilerine herhangi bir olumsuzluk yansıtmadan uzaktan eğitime devam ettik.

Bizler pandemi sürecinde ortaya çıkan krizi fırsata dönüştürerek temel haklarımızı gasp eden okul yönetimini uyarıyoruz. Özel Güngören Final Okulları Öğretmen Komitesi olarak tüm yasal haklarımızı ve hakkımız olan maaş ödemelerini alana dek mücadele edeceğiz.

Hakkı gasp edilen tüm öğretmenlerimizi komitemize katılmaya çağırıyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsun’da Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı kuruldu

Samsun’da Patronların Ensesindeyiz (PE) dayanışma ağının çağrısıyla buluşan kültür, sanat emekçileri PE Samsun Kültür Sanat …

4 4 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Dursun
Dursun
7 ay önce

Velisi olduğum çocuğumda bu okulda iki sene eğitim gördü vede görmesini devam etmek isterdim. Gerçek anlamda eğitim vermek isteyen elleri öpülesi öğretmenler var.

Dünya olarak zor süreçten geçtiğimiz bu günlerde eğitimcisini zorda bırakan yönetimin olduğu kuruma kesinlikle çocuğumu göndermem, gönderen velilerinde düşünmelerini isterim.

Öğretmenlerimiz taçımızdır, öğretmene değer vermeyen velinin sanmamki çocuğunun iyi eğitim almak istediğini….

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x