DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Nazmi Arıkan Fen Bilimleri öğretmenleri anlatıyor

İstanbul’daki Nazmi Arıkan Fen Bilimleri’nde görev yapan öğretmenler yaşadıkları mağduriyetlere karşı bir araya gelerek, uğradıkları hukuksuzluklarla mücadele etmeye çalışıyorlar. Komite kurarak haklarını arayan öğretmenler yaşadıklarını şöyle anlatıyorlar:

Özel kurumlarda çoğu zaman problemler yaşanıyor ne yazık ki. Genelde öğretmenden değil işverenden kaynaklı olduğunu görüyoruz. Bizim kurumumuzda da bazı sıkıntılar vardı. İşe girerken bizlerle bir ön sözleşme yapıldı, tek sayfalık. Asıl sözleşmenin daha sonra yapılacağı söylendi fakat yapılmadı. İşe başladığımız tarihte sigorta girişimiz yapılmadı, biz bunu fark edip işverene söylediğimizde sigorta girişimiz yapıldı, bu sebeple 28 gün eksik prim yatırılmış oldu. İlk maaşımız 30 gün sonunda verilmedi, net bir maaş günü söylenmedi. İşveren tarafından “10 günlük paranız bizde kalacak, işten çıkarken hesaplayıp vereceğiz” denildi. Yalnızca öğretmenlere değil, öğrencilere de büyük haksızlıklar yapıldı. Verileceği söylenen kitapları haftalarca, aylarca verilmedi. Denemeler düzenli yapılmadı. Sürekli ders programı değiştirildi. Aksaklıklar nedeniyle birçok öğretmen işten ayrıldı. Bazılarının ödemeleri hala yapılmadı.

Okullar tatil edilmeden hemen öncesinde öğretmenlerin şubat ayı maaş ödemeleri yapılmamıştı. Öğretmenler kurumda son derslerini 14 Mart tarihinde gerçekleştirdi. Tatilden sonra da öğretmenlere maaşlar hakkında bilgi verilmedi. Genel merkez denilen yerden cevap beklendiği söylendi. Biz kurumdan birilerine ulaşmaya çalıştık. Bizim muhatabımız kurum müdürümüz. Kendisine her sorduğumuzda tabiri caizse bizi oyaladı. Kendisini de oyaladıkları için olabilir tabii, bilemiyoruz. “Kısa çalışma ödeneğine başvuruldu” denildi bize. Ama onunla ilgili bir sonuç da görmedik. Bir süre sonra bizleri telefondan engelledi ve uzun bir süredir kendisine ulaşamıyoruz. Yani alacağımızı sormak için bile kimseyi bulamıyoruz şu an.

Şimdi hiç muhatap yok. Bize en küçük bilgilendirme mesajı dahi atılmadı. Bizden devletin vereceği ödenek için SGK kaydımız istendi. Daha sonra oradan da bir sonuç çıkmadı. Bu insanların ellerini kollarını sallayarak hiçbir şey olmamış gibi nasıl kurs açtıklarına anlam veremiyoruz. Daha önceden birçok mağduriyet yaşatmış olmasına rağmen.

Patronun adını öğrenip Google’a yazdığımızda kendisinin daha önce de kurumlarında öğretmenlerinin maaşlarını ödemediğini, birçok veli ve öğrenciyi mağdur ettiğini gördük. Bundan önce farklı illerde farklı okul isimleriyle okullar kurmuş. Sonra kapatıp gitmiş.

Kaç okulu olduğunu bilemiyoruz çünkü muhtemelen isimlerini değiştirip aynı vukuatlara devam ediyor kendisi. İnternette araştırma yaptığımızda birçok farklı kurumda mağduriyet yaşandığı görülüyor. Biz şu an iki farklı okul öğretmenleri olarak yan yana geldik mesela. Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Özel Eğitim Kursu ve Fen Bilimleri Özel Eğitim Kursu. Daha Final Okulları da var. Patron aynı. Onlarda da salgın sonrası aynı şeyler yaşandı. Kimseye ulaşılamıyor. Şu an eşi ve kendisi ortadan kayboldu. Kaç okulu varsa hepsi aynı durumda. Bildiğim Altunizade, Üsküdar, Ümraniye, Beylikdüzü, Bakırköy’deki kurumlar. Aynı durum orada da yaşandı.

İlgili yerlere şikayetlerde bulunduk. Pandemi süreci dolayısıyla bazı süreçler durduruldu veya yavaşlatıldı. Ancak bu bizi durdurmayacak, hukuki yollardan hakkımızı arayacağız bir yandan da öğretmen arkadaşlarla yan yana gelerek Patronların Ensesindeyiz (PE) bünyesinde bir komite oluşturduk. Hep birlikte hareket ediyoruz. PE Ağından avukatlar da, daha önce benzer süreçleri yaşamış arkadaşlar da yanımızda oluyorlar. Birlikte çözüm arıyoruz. Bir yandan da velilerle ve öğrencilerle de iletişim halindeyiz. Her gün, her saatte öğrencilerimizin sorularını çözüyoruz, anlamadıkları şeyleri anlatıyoruz.

Bu tarz insanlar bu işleri ‘arkam sağlam, bana bir şey olmaz’ kafasıyla yapıyor. Ancak unutuyorlar ki karşılarında hakkını aramayı bilen insanlar var. Çalışanın emeğinin karşılığı alnının teri kurumadan verilir. Biz böyle gördük böyle öğrendik. Emeğimizin karşılığını bu kişilere bırakmayacağız. Gerekirse 10 yıl mücadele edeceğiz. Hukuki süreç de işleyecek. Hak yemenin o kadar kolay olmadığını öğrenecekler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sezon boyu toplam 3 ay çalışan turizm emekçileri anlattı: Bu kış zor geçecek!

Turizmin yaz aylarında yoğunlukta olduğu Antalya’da, sezonun sonuna gelindi. Pandeminin en çok etkilediği sektörler arasında …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x