DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Eksik sigorta primi yanında bir de özel hayat ihlali

Aynı patrona ait Özdemir Gümrük Müşavirliği ve Mirlog Global Lojistik firmalarının çalışanı bir işçi PE ağına ulaşarak yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Merkezi İstanbul’da bulunan ve Türkiye’nin çeşitli illerinde ofislerinin bulunduğunu söyleyen işçi, şirkette çalışanların sigorta primlerinin aldığı net maaş üzerinden ödendiğini belirtti. Ayrıca şirketin çalışanlara verdiği telefon üzerinden konum izlenmesi yapıldığını öğrendiklerini aktardı. İşçinin aktardıkları şöyle:

“Şirket, merkezi İstanbul’da bulunan özel bir gümrük müşavirlik şirketi. İş yerinde tüm çalışanların sigorta primi aldığı net maaş üzerinden ödenmektedir. Maaşların ise bir kısmı maaş ödemesi açıklamasıyla hesaba yatırılıp kalan kısmı ise normal havale veya elden ödenmektedir. Bu nedenle hem olası bir işten çıkarılma durumunda eksik tazminat alma hem de emeklilik durumunda düşük primle emekli olma mağduriyeti oluşmaktadır. Ayrıca işveren yemek ödemelerini ve hafta içi, hafta sonu gözetmeksizin yapılan fazla çalışmaların mesai ücretlerini ödememektedir.

İşveren virüs salgını nedeni ile işlerde büyük ölçüde azalma olduğunu öne sürerek bazı personelleri yıllık izin kullanmaya mecbur kılmış kimilerini ise belirsiz süre ücretsiz izinle işten uzaklaştırmıştır. Ayrıca kısa çalışma yapılmamasına rağmen kısa çalışma ödeneğine başvurmuş ve çalışanlar bu konu ile alakalı bilgilendirilmemiştir. Hiçbir şekilde kısa çalışma uygulanmayıp mesai günü ve saatleri hem ofis hem de saha personelleri için aynı şekilde devam etmekte. Hatta evden çalışma uygulanan personeller için mesai saati kavramı ortadan kaldırılıp günün her saatinde iş yapılması beklenmektedir.

Şirket personellerine vermiş olduğu telefon üzerinden konum izlemesi yapıp mesai saatleri dışında bile özel hayatı ihlal etmektedir”

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsun’da Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı kuruldu

Samsun’da Patronların Ensesindeyiz (PE) dayanışma ağının çağrısıyla buluşan kültür, sanat emekçileri PE Samsun Kültür Sanat …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x