13 Temmuz 2024, Cumartesi

Çağdaş Market çalışanlarının maaşı asgari ücretin de altına düştü

Salgın günlerinde büyük bir risk altında uzun saatler çalışan market işçilerinin hak kayıpları sürüyor. Çağdaş Market emekçileri, sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde yapılan kesintiler nedeniyle maaşlarının asgari ücretin altına indiğini açıkladı.

Salgın günlerinde risk altında çalışan market emekçileri bir de hak gaspları yaşıyor. Ankara’da Çağdaş Market’te çalışan bir işçi, Patronların Ensesindeyiz Ağı aracılığıyla yaşadıklarını aktardı.

Sokağa çıkma yasağı dolayısıyla bir günün maaşlarından düşüldüğünü, bir günün de haftalık izin sayıldığını belirten market emekçisi, bu nedenle maaşlarının bu ay asgari ücretin altına düştüğünü dile getirdi.

Tepkilerini dile getirdiklerinde kendilerine kesintinin “doğal” olduğunun söylendiğini belirten market emekçisi, tepkilerini dile getirdiklerinde bir de işsizlikle tehdit edildiklerini ifade etti.

Market çalışanı, salgın günlerinde çok yoğun çalıştıklarını, marketlerin kazancının da kendi emekleri sayesinde katlandığına işaret etti.

Kendilerine verilen yemeklerin de gittikçe kötüleşmeye başladığını aktaran market emekçisi, şikayet ettiklerinde “maaşınız zamanında yatıyor, şükredin” denildiğini aktardı.

1 Yorum

  1. Ben de bir çağdaş çalışanıyım. 2008 de işe part-time olarak başladım. Daha sonra tam güne geçtim. 2019 emeklh oldum kavga döğüş 24 bin tl tazminat aldım. Halen part-time çalışıyorum. Aylık maaşımın ne olduğunu 1 yıldır tam olarak bilmiyorum sorduğumuzda açıklama yapılmıyor ya da onların söylediği ile verilen birbirini tutmuyor. Mesai verirken en düşükten gelmediğin günü keserken en yüksekten kesiyorlar. Mesai ücreti hiçbir zaman bankaya yatırılmıyor elden getirılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!