DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Ulusoy Elektrik çalışanlara zorunlu yıllık izin ve ücretsiz izin kullandırıyor

2019’un Nisan ayında Eaton tarafından satın alınan ve Ankara’nın Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ulusoy Elektrik A.Ş’de korona günlerinde hak gaspları başlamış bulunuyor. Çalışanlar Haziran ayının sonuna kadar zorunlu ücretli ve ücretsiz izne gönderilecekler.

Mavi yaka çalışanların durumu 

Şirket çalışanlarından alınan bilgiye göre, şirketin operasyonlarında herhangi bir yavaşlama söz konusu değil. Fabrika, pandemi öncesindeki iş yoğunluğuyla çalışmaya devam ediyor. Mavi yaka personelin fabrikaya girişlerde ve çıkışlarda ateşi ölçülüyor. Ancak vardiyalardaki işçi sayısında herhangi bir azalmaya gidilmedi. Bu yüzden çalışanlar sosyal mesafe kurallarına uyulamadığını belirtiyorlar. Buna ek olarak Haziran ayının sonuna kadar tüm personelin 5 gün ücretsiz izne ve en az 5 gün de ücretli izne zorunlu olarak gönderileceği belirtiliyor.

Beyaz yaka çalışanların durumu 

Beyaz yakalı personelin önemli bir kısmı evden çalışma sistemine geçmiş durumda. Çalışanlar operasyonlarda herhangi bir azalma olmadığını hatta iş yüklerinin arttığını ifade ediyorlar. Düzenli çalışma saatlerine hiçbir şekilde uyulmadığı ve çalışma saatlerinin uzadığı belirtiliyor. Ek olarak mavi yaka personelde olduğu gibi 5 gün ücretsiz ve en az 5 gün ücretli izne gönderilecekler. Mevcut durumda bile esnek çalışma bahanesiyle geç vakitlere kadar çalıştırılan emekçiler, izin günlerinde de kendilerinin aranıp iş isteneceğini düşünüyorlar. Bu yaşanmasa bile izin günlerine kadar işlerin bitirilmesi için gece gündüz çalıştırılabileceklerini ifade ediyorlar.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karizma Beşler fabrikasında işçilerin fazla mesai ücretleri ödenmiyor

İstanbul Silivri’de bulunan Karizma Beşler sucuk fabrikasında Aralık ayı mesai ücretlerinin eksik dağıtıldığı öğrenildi. Patronların …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x