25 Mayıs 2024, Cumartesi

TPI Kompozit özel izinle fabrikayı çalıştırmak istiyor, işçiler tepkili

İzmir’de faaliyet gösteren, rüzgâr türbini kanadı üreten TPI Kompozit fabrikasında sular durulmuyor.

Dün Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, salgın koşullarında üretime ara vermemek için elinden geleni yapan patronun icraatlarını iletmişlerdi.  İşçiler, patron tarafının sokağa çıkma yasağı sırasında çalışabilmek için izin almaya çalıştığını da sözlerine eklemişlerdi.

Bugün Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, kendilerine yöneticileri tarafından yapılan açıklamada çalışma izninin alındığını belirttiler.

İç İşleri Bakanlığı’nın 10 Nisan 2020’de yayınlanan genelgesinde, “doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet gösteren büyük tesislere” istisna tanınıyordu. İşçiler patronun bu maddeye sığınarak üretimi devam ettirme izni aldığını belirttiler.

İlgili maddenin hali hazırda elektrik üretimi gerçekleştiren, hayatın devamını sağlamakla yükümlü tesisleri kapsadığı açık iken, TPI Kompozit patronunun el çabukluğuyla fabrikasını bu tanıma sokması ve buna valiliğin de göz yumması işçilerde tepki oluşturdu. Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan bir işçi “Aylar sonra yurtdışına sevk edilecek ve şartlar müsait olsa bile elektrik üretmeye aylar sonra başlayacak malzemelerin bu salgında acelesi neydi?” diyerek tepki gösterdi.

İzin belgesini görmek isteyen işçilere ve sendikaya “izni aldık ama henüz elimize ulaşmadı” diyen fabrika yönetimine karşı işçiler tepkili. İşçiler izin alınsa da çalışmanın doğru olmadığını, izin belgesinin alınmadığı koşullarda ise asla çalışmayacaklarını ilettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!