DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

TPI Kompozit özel izinle fabrikayı çalıştırmak istiyor, işçiler tepkili

İzmir’de faaliyet gösteren, rüzgâr türbini kanadı üreten TPI Kompozit fabrikasında sular durulmuyor.

Dün Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, salgın koşullarında üretime ara vermemek için elinden geleni yapan patronun icraatlarını iletmişlerdi.  İşçiler, patron tarafının sokağa çıkma yasağı sırasında çalışabilmek için izin almaya çalıştığını da sözlerine eklemişlerdi.

Bugün Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, kendilerine yöneticileri tarafından yapılan açıklamada çalışma izninin alındığını belirttiler.

İç İşleri Bakanlığı’nın 10 Nisan 2020’de yayınlanan genelgesinde, “doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet gösteren büyük tesislere” istisna tanınıyordu. İşçiler patronun bu maddeye sığınarak üretimi devam ettirme izni aldığını belirttiler.

İlgili maddenin hali hazırda elektrik üretimi gerçekleştiren, hayatın devamını sağlamakla yükümlü tesisleri kapsadığı açık iken, TPI Kompozit patronunun el çabukluğuyla fabrikasını bu tanıma sokması ve buna valiliğin de göz yumması işçilerde tepki oluşturdu. Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan bir işçi “Aylar sonra yurtdışına sevk edilecek ve şartlar müsait olsa bile elektrik üretmeye aylar sonra başlayacak malzemelerin bu salgında acelesi neydi?” diyerek tepki gösterdi.

İzin belgesini görmek isteyen işçilere ve sendikaya “izni aldık ama henüz elimize ulaşmadı” diyen fabrika yönetimine karşı işçiler tepkili. İşçiler izin alınsa da çalışmanın doğru olmadığını, izin belgesinin alınmadığı koşullarda ise asla çalışmayacaklarını ilettiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karizma Beşler fabrikasında işçilerin fazla mesai ücretleri ödenmiyor

İstanbul Silivri’de bulunan Karizma Beşler sucuk fabrikasında Aralık ayı mesai ücretlerinin eksik dağıtıldığı öğrenildi. Patronların …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x