DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Patronların Ensesindeyiz Ağı soruyor: Isuzu sokağa çıkma yasağından muaf olacak ne üretiyor?

Gebze’de faaliyet yürüten, hafif kamyon, kamyonet, küçük otobüs ve pick-up gibi ticari araçların üretimini gerçekleştiren Anadolu Isuzu fabrikası, sokağa çıkma yasağının uygulanacağı 18 Nisan Cumartesi günü “almayı planladığımız özel izin kapsamında”  fabrikanın açık olacağını, üretim yapacağını tedarikçilerine duyurdu.

Hafta başında yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan düzenlenen bir basın toplantısı ile bu haftasonu (17-19 Nisan arası) sokağa çıkma yasağının uygulanacağını duyurmuştu. Buna göre sokağa çıkma yasağının geçerli olduğu zaman diliminde sadece kamu ve sağlık hizmetleri açısından zorunlu olarak çalışması gereken iş yerleri ve kurumlar açık olabiliyor.

Bugün PE’ye aktarılan bir bilgi notuna göre,  Anadolu Isuzu’nun tedarik zinciri direktörlüğünün “almayı planladıkları özel izin kapsamında” 18.04.2020 Cumartesi günü üretim yapacaklarını ve buna bağlı olarak tüm depolarının mal kabulü için açık olacağını tedarikçilerine duyurduğu bir e-posta yer alıyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı olarak soruyoruz; Anadolu Isuzu fabrikası zorunlu olarak çalışması gereken işyerleri kapsamında yer almıyor, zorunlu bir kamu ve sağlık hizmeti vermiyor, Isuzu’yu sokağa çıkma yasağından muaf tutan nedir? Salgın döneminde yasakların getirilmesinin ya da getirilmemesinin temel kriteri bir kez daha açığa çıkmış oluyor: Toplum sağlığını korumak değil bir an önce patronları kâr edebilir hale getirmek.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ünteks tekstil fabrikasında sendikal örgütlenme yaptığı gerekçesiyle işten atılan işçi anlattı

Diyarbakır’da üretim yapan Ünteks tekstil firması sendikal örgütlenme yapan işçileri önce ücretsiz izne çıkardı, ardından …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x