DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sapro’da korona vakaları artarken üretim tam gaz sürüyor

Sapro Temizlik Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Selimpaşa Ortaköy Sanayi Bölgesi’ndeki  fabrikasında Covid-19 vaka sayısının 16’ya ulaştığı öğrenildi.

İşçilerinin 1 tanesinin Silivri’de bir özel hastanede yoğun bakımda yattığı, 11 işçinin ise evde izalosyonda olduğu belirtiliyor. 4 işçiye, 13 Nisan’da yine özel hastanede tomografi çekilerek “zatürre” teşhisi konduğu, RT-PCR testi için örnek alınması sonrasında 5 gün rapor verilerek evlerine gönderildiği belirtildi.

SAPRO Fabrikasında ilk Covid-19 vakası, 07 Nisan 2020 tarihinde, virüse yakalanan bir işçinin ailesinin açıklamasıyla ortaya çıkmıştı. Aile, ne devlet yetkililerinin ne de şirket sorumlularının konuyla ilgilenmediğini belirtmişti. Vakanın ortaya çıkmasına  rağmen; üretimin koronavirüs salgını ile mücadele edilebilecek düzeyde sınırlandırılmadığı, hastalığı tespit edilen işcilerin fabrikadan gönderilerek üretimin tam kapasite devam ettirildiği ve yüzlerce işçinin risk altında çalıştırıldığı belirtiliyor. Hasta olan işçilerin tanılarının özel hastanelerde koyulduğu ve bu işçilerin bazılarında akciğer bulgularının tespit edildiği belirtiliyor.

Şirketin; SAPRO fabrikasının, Avrupa Komisyonu talimatları doğrultusunda “hijyenik üretim” için tasarlandığını iddia etmesine rağmen, kriz döneminde yüksek kâr edebilmek adına Covid-19 vaka artışına sırt çevirdiği, işçi hak ve hastalıklarıyla ilgilinmediği anlaşılıyor. Çünkü, haberin yayına hazırlandığı sırada (bugün); 12 işçinin daha Covid-19 şüphesiyle özel hastaneye sevk edildiği iddia edildi.

SAPRO’nun; kişisel bakım, ev temizliği, araç bakım, hasta bakım, evcil hayvan bakım, endüstriyel kullanım vb. için ıslak mendil ürettiği ve Türkiye’nin en büyük 221’inci ihracatçısı olduğu, TETRA Pazarlama AŞ, MULTİPAK Ambalaj AŞ ve LOTUS Pazarlama AŞ ile grup firması olduğu biliniyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x