DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Gratis depoda çalışan işçiler tedbir istiyor

Türkiye’nin birçok yerinde onlarca mağazası olan kozmetik şirketi Gratis’in deposunda çalışan işçilerin aktardığına göre, iş arkadaşlarına Covid-19 tanısı konduğu halde çalışmaya devam ediyorlar.

İddiaya göre Gratis’in Tuzla Organize Sanayi bölgesindeki lojistik deposunda çalışan işçilerin bir kısmında Covid-19 hastalığı tespit edildi. Gratis işçilerinden alınan bilgiye göre iş arkadaşlarından 3’ünün Covid-19 testi pozitif çıkarken , 7’si yüksek ateş şikayetiyle hastanelere başvurdu.

İddiaya göre Gratis’te, beyaz yakalı emekçiler ücretli izne ayrılırken depoda çalışmakta olan emekçiler vardiyalar azaltılarak çalıştırılmaya devam  ediyor. Oluşturulan çalışma ekipleri haftada 6 iş günü, 2’şer vardiya olarak 3’er gün çalışmaya devam ediyorlar. İşçiler, normalde 4 ekip toplama departmanı ve 2 ekip mal kabul departmanı olarak 6 iş günü boyunca 3 vardiya çalıştıklarını ancak son 2 haftadır 2 vardiyalı sisteme geçilip Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulduğunu ifade ediyorlar. Ekiplerin birinde Covid-19 tanısı konan bir işçi olduğunun ortaya çıkmasıyla beraber şirket yönetimin önlem olarak toplamda 6 olan ekip sayısını 3’e düşürdüğü söyleniyor.

İşçiler, bir arkadaşlarının işyerinde fenalaşıp hastaneye kaldırılmasından sonra dahi işin durdurulmadığını ifade ediyor. İşçiler salgına karşı gerekli önlemlerin de alınmamasından şikayetçi. İşyerlerinin dezenfekte edilmesi işinin kendilerine yaptırıldığını ifade eden işçiler yaklaşık 4 saat süren dezenfekte işleminin üzerine 2 vardiya çalıştıklarını söylediler.

Fabrika girişlerinde ateş ölçümü, sağlanan maske ve el dezenfektanlarının yeterli birer önlem sayılamayacağını ifade eden işçiler tuvalet, soyunma odası gibi toplu alanların temizliğinin ise tek temizlik personeli olduğu için sadece sabah vardiyasında yapıldığını, mesafe kurallarını
yerine getirmek adına yemekhaneye parça parça çıkıldığını ancak bir grup kalktıktan sonra diğer grubun hiçbir dezenfekte işlemi yapılmadan aynı yemek masalarına oturtulduğunu, servislerinin dezenfekte edilip edilmediğine dair hiçbir fikirlerinin olmadığını ve havalandırma sistemini yetersiz bulduklarını söylüyorlar.

İşçiler, Gratis deposunda çalışan arkadaşlarını Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak birbirlerinden haberdar olmaya ve birlikte hareket etmeye çağırdılar.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NAK Kargo’da ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

NAK Kargo’nun İzmir Bornova’daki şubesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti. Yaklaşık …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x