DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

#Evde Kal’amayan bir işçi grubu: Belediye temizlik işçileri

Koronavirüs salgını ile birlikte başta sağlık emekçileri olmak üzere, market çalışanları, kuryeler, kargo ve depo görevlileri gibi çalışmak zorunda olan ve çalışmaya devam eden meslek grupları var. Bunlar zaman zaman gündeme getiriliyor ve fedakârlıkları konusunda övgüler alıyorlar.

Burada bize gelen çağrılardan bir tanesi,  bu gündemde unutulan belediye temizlik işçilerinden oldu.  Bize ulaşan bir Belediye çalışanının verdiği bilgileri aktarıyoruz.

Temizlik işçileri özellikle İstanbul’da #Evde kal çağrısı ile birlikte iş yüklerinin ve risklerinin inanılmaz arttığını bildiriyor.  Aynı gün içerisinde toplanılan çöp miktarı yaklaşık 2,5 kat artmış durumda. Aynı zamanda çöp toplama alanları ve konteynerlerinde salgın öncesinde yaklaşık 2 haftada bir yapılan sterilizasyon işlemi neredeyse ortalama haftada 2 kereye çıkarılmış. Bu nedenle belediye işçileri de artan iş yüküne rağmen büyük bir özveri ile işlerini yapmaktalar.

Maske ve eldiven gibi önlemlerini almış olsalar da yüksek kaygı ve korku ile çalışmayı sürdürüyorlar. Salgına karşı çok riskli bir iş yapıyorlar ve hatırlanmak istiyorlar. Bizlerden bir talepleri de; yurttaşlarımızın kullandığı maske ve eldivenleri, kâğıt mendilleri kesinlikle sokağa atmamalı, hatta mümkünse poşet içerisine koyduktan sonra ağzını bağlandıktan sonra çöpe atmaları, çöp torbalarının ağzının bağlanarak atılması, çöplerin mutlaka o mahalleye özgü belirlenen saatlerde çıkarılması, atığa dönüşmüş her şeyin özellikle sokağa değil kapalı çöp toplama alanlarına atılmasıdır. Bu basit önlemler ile hem temizlik işçilerinin sağlığı hem de toplum sağlığını korumak açısından önemlidir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Penguen Kitabevi’nde ücretsiz izin talep eden işçi işten çıkarıldı

Penguen Kitabevi’nin Watergarden AVM şubesinde çalışan bir işçi, annesinin kronik rahatsızlıkları olmasından dolayı yönetimden ücretsiz …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x