25 Mayıs 2024, Cumartesi

Liman işçileri: “Limanda işler durdurulmalı”

Önceki gün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yurtdışından gelen ve kontrolden geçmeyen gemilerle “temas kurulmayacağı” şeklinde bir genelge yayınladı. Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan Karadeniz liman işçileri, genelgenin işçilerin sağlık ve güvenliği açısından bir karşılığı olmadığını ifade ettiler. Çalışma koşullarını anlatan işçiler, “Limanlarda derhal işler durdurulmalı” diyorlar.

Bakan Murat Kurum, yurtdışından gelen gemilerin virüs taşıma tehlikesine karşı alınan önlemleri şöyle sıralıyordu: “Atıklar ayrıştırılarak, kapalı poşetlerde, dezenfekte edilerek teslim alınacak. Maske, eldiven ve hijyen malzeme atıkları 72 saat geçici depolama alanlarında bekletilerek bertarafa gönderilecek.” Öte yandan Türkiye’nin Karadeniz’de denizyoluyla en fazla ticaret yaptığı Rusya’da Başkan Putin, “koronavirüsle ilgili durum kötüye gidiyor” açıklaması yapmıştı.

İŞ GÜVENLİĞİ TEHLİKESİ OLAN YÖNTEM SALGINA KARŞI DEVREDE!

PE’ye ulaşan Karadeniz liman işçileri çoğunlukla tarımsal ürün nakliyatı yapıyorlar. Salgın üzerine işçilerin gemiyle temas etmemesi için sepet kullanılmaya başlanmış. Bu yöntemle liman işçileri, geminin merdivenlerine temas etmeden vince bağlı sepetle ambara indiriliyorlar. Ancak işçiler bunun çok daha tehlikeli bir yöntem olduğunu söylüyorlar: “Daha önce yasaktı, iş güvenliği nedeniyle. Rüzgâr sert esse sallanır, düşer. Şimdi salgın var diye bu yasak kalkmış oldu, iş güvenliği hak getire…”

GEMİYLE TEMAS VAR, AMA GÖZDEN UZAK

Ambara indirilen işçilerin koruyucu elbiseleri yok, iş kıyafetleriyle giriyorlar. Ürün; kepçe, kürek ve süpürgeyle toplanıyor. Liman işçileri soruyor, “Gemiyle temas değil midir bu? Ürünün olduğu yere işçiler basıyor, kürek süpürge kullanılıyor, her türlü temas orada oluyor.” Devamında da ekliyorlar: “Kaldı ki bu yöntemler koronadan koruyacak yöntemler değil. Rusya’dan gelen gemi 16-17 saate burada oluyor. Gemi işçilerinin hastalık kapması halinde bu süre zarfında hastalığı taşıyıp taşımadığı tespit edilebilir mi? Limandan ayrılırken gemiciler testten geçiriliyor mu? Bu soruların yanıtlanması lazım.”

GÖZETİM İŞÇİLERİ DE MAĞDUR

Limanda ürün tahliyesi yapan işçilerin yanı sıra gözetim yapan işçiler var. Normalde uzun sürebilen tahliye sırasında gözetim işçilerinin gemide bulunması gerekiyor. Şimdi gemiyle temasın engellenmesi adına bu işçilerin tahliye sırasında limanda beklemesi mecburiyeti doğmuş. Ürünlerin tahliyesi bazen günlerce sürerken gözetimcilerin bekleyebilecekleri bir yer yok. Onların çalışma koşullarını düşünerek bir önlem alınmamış. Gece-gündüz süren tahliyelerde gözetim işçilerinin ayazda beklemek zorunda kaldığı anlatılıyor.

TRANSİT TİCARET TAM GAZ

Limanda Rusya’dan gelen gemilerden tarım ürünleri nakliyatı yapılıyor. Bunların bir bölümü “millileştirilerek” yani vergisi ödenerek iç piyasada satılıyor, bir bölümü limanın gümrük antrepo sahasında vergiden muaf olarak muhafaza edilerek başka ülkelere ihraç ediliyor. 10 Nisan itibariyle Rusya’yla birlikte Avrasya Ekonomik Birliği’nin tarım ürünlerinde ihracatını askıya alma kararı üzerine bir belirsizlik ortaya çıktı. Ancak gemiler gelmeye devam ediyorlarmış.

“LİMAN KAPATILSIN!”

Liman işçileri, salgın karşısındaki güvenlik konusunu kendi aralarında konuşuyorlar. Bir işçi “Limanda çalışırken mesafeyi koruma, dezenfektan kullanma gibi kurallar uygulanıyor, ancak bu koşullar altında alınan önlemler çok yetersiz” diyor. “İşçilere tek kullanımlık tulum ve en dayanıksız olan bez maskeden veriyorlar” diye tepkisini dile getiriyor. Bir diğer işçi, “Gece vardiyasının kaldırılması lazım, çünkü bu koşullarda hiç değilse uyku düzenimiz olmalı” diye belirtiyor. Nihayet esas talepte ortaklaşıyorlar: “İnsan sağlığıysa, limanın kapatılması lazım!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!