DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Özel Gebze Merkez Prime Hastanesindeki temizlik işçileri anlattı

Henüz faaliyete geçmemiş ve ne zaman açılacağı bilinmeyen hastanenin temizlik departmanı, taşeron firma United Group tarafından yönetiliyor. Hastane içinde görevli temizlik personelleri ve birimleri organize etmeye çalışan sağlık çalışanları dışında kimse bulunmuyor.

PE’ye ulaşan temizlik işçileri, henüz hasta olmasa da açılışa yetiştirmek içi kalabalık bir ekiple çalıştıklarını, günlük olarak bir çift eldiven ve bir adet bez maske verildiğini, bunların da yeterli olmadığını aktardı. Yemek konusu ise daha vahim. Şu anda işçiler önlem nedeniyle yemekhaneye çağrılarak alınıyor ve bazen yemek kalmadı yanıtı aldıklarını söylüyorlar.

14 katlı bir binası bulunan hastanede temizlik işçilerinin asansör ya da yürüyen merdivenleri kullanmalarına izin verilmiyor. İşçiler en alt kattan en üst kata yürüyerek çıkıp hizmet vermenin nedenini bilmediklerini, bu durumun kendileri ekstra yorduğunu ifade ediyorlar.

Asgari ücretle çalıştıklarını aktaran işçiler, asgari geçim indirimi ( AGİ ) ödemelerinin de eksik yatırıldığından şikâyetçi. Çok sayıda işçinin, çocuk sayısına göre değişen AGİ’yi belirtilen rakamda almadığı, bu durumu iletmelerine rağmen bir adım atılmadığını belirtiyorlar.

Yaşadıkları sıkıntılara ek olarak amir baskısı da olduğu, tüm temizlik personellerinin olduğu bir ortamda bir yöneticinin “sizi ben temizleyeceğim, kötü kokuyor ve kişisel bakımınıza önem vermiyorsunuz‘’ diyerek aşağılandıklarını aktarıyorlar.

Sokağa çıkma yasağının verildiği 11 Nisan 2020 tarihinde bile faaliyette olmayan hastane için göreve çağırıldıklarını anlatan işçiler, yaşadıkları sorunların duyurulmasını ve şartlarının iyileştirilmesini talep ediyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PE İş Bankası Komitesi: “Açıklanan zam oranlarını kabul etmiyoruz”

Patronların Ensesindeyiz Banka Emekçileri Dayanışma Ağı İş Bankası Komitesi, 2021 yılının ilk 6 ayı için …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x