21 Haziran 2024, Cuma

Patronların Ensesindeyiz Metglobal Komitesi kuruldu: Anlayış beklemeyin, hakkımızı verin

Geçtiğimiz günlerde çalışanların Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşması ile birlikte Metglobal firmasında işten çıkarmaların olduğu duyurulmuştu. Metglobal firması 16 Mart tarihinde altı ayı dolmamış, ardından da altı ayı dolmuş fakat ücretsiz izin baskısını kabul etmeyen çalışanlarını işten çıkarmıştı.

İlgili haber: https://patronlarinensesindeyiz.org/2020/03/21/metglobal-bilisim-firmasinda-salgin-bahanesiyle-isten-cikarma-ve-ucretsiz-izin-dayatmasi/

İşten çıkarılan işçilere 5 Nisan’da maaşları ile birlikte tazminat, izin paraları gibi haklarının da ödeneceği sözünü veren firma dün bir maille son maaşları yatırdıklarını fakat diğer hakları belirsiz bir tarihte ödeyeceklerini belirtti. Mailde “…İşbu sayılan nedenlerle tarafınıza sadece ücret alacaklarınıza ödenmiş olup kalan bakiye ödemelerinizin (kıdem &ihbar& yıllık izin ve sair diğer doğmuş işçilik alacaklarınızın) ekonomik sıkıntılar sonlanıncaya kadar ertelenmesi gerekliliği doğmuştur. Nitekim siz değerli çalışanlarımızın emeği Şirketimizce her zaman takdir edilmekte olup işbu önlemin alınması gerekliliği Şirketimizi de derinden üzmektedir.

Ödemelerin yapılabileceği vade belirsiz olmakla birlikte ilk fırsatta gerçekleştirileceğini bilgilerinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz” yazan şirket işsiz bıraktığı çalışanlarından haklarını talep etmemeleri için anlayış beklemektedir.

Metglobal’in sahibi olduğu ve yazılımlarını yaptığı Otel.com, Tatil.com, HotelsPro.com gibi turizm markalarının da sahibi olan Metglobal patronu Metin Altun’un aynı zamanda PayTrek Ödeme Sistemleri’nin de sahibi olduğu biliniyor. Salgından önce yurt dışı pazarıyla da ciddi karlar elde eden Metin Altun salgın sürecinde ise işçilerden haklarını istememeleri için ‘anlayış’ beklemektedir. Salgın öncesinde karını işçilerle paylaşmayan patrona salgın sürecinde de işçiler anlayış göstermeyeceklerdir.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan ve ardından bir grup kuran işçiler komitelerini belirlediler ve hakları için mücadele etme yoluna girdiler. Metglobal çalışanları adına patronu arayan PE avukatı ise aramalara cevap vermeyen patrona yazılı olarak ulaşmış ve işçilerin alacaklarının ödenmesi hususunda görüşme talep etmiş ise de patron ihtiyaç olması halinde avukatlarının kendileriyle iletişime geçeceğini bildirmiştir.

Patronların Ensesindeyiz Metglobal Komitesi’nin talebi, haklarının belirsiz bir tarihe ötelenmesi değil derhal ödenmesidir. Komite, salgın nedeniyle teşvik alan firmanın, çalışanların geçim kaynağı olacak olan haklarına el koyduğunu, işten çıkarılan tüm işçilerin hakları verilene kadar sürecin takipçisi olacaklarını ve peşini bırakmayacaklarını ilan ettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!