DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Salgın günlerinde Eskişehir ve Bilecik Bozüyük’te sanayi işçilerinin durumu

ETİ (Eskişehir)

Hamile kadınların ve kronik hastalığı olanların belirsiz süre ile idari izne çıkartıldığı belirtildi.  Umreden, yurt dışından gelen veya hastalık şüphesi taşıyan birileri ile temasta bulunanların 14 gün idari izinli olduğu bildirildi. Bulgu olmayan ancak kendini kötü hisseden çalışanlara ise rapor yazılıyor. Beyaz yaka çalışanlar evden çalışma sistemine geçti.

Fabrika üretim yoğun, fazla mesailer artmış durumda. Olası bir kadro yetersizliği durumunda üretime nasıl devam edilebileceğine dair planlamaların yapıldığı bildirildi.

TEİ (Eskişehir) 

Havacılık Sanayinde faaliyet gösteren TEİ Eskişehir Fabrikasında korona virüs önlemleri çerçevesinde çalışanların zorunlu senelik izne çıkartıldığı belirtildi.  İlk aşamada 15 günlük izinlerini kullanacak çalışanlara, sürecin uzaması halinde gelecek yıllardaki izinlerinden borçlandırıldıkları bildirildi. 2019 yılında  %13 büyümeyle yaklaşık 500 milyon dolar ciro yapan şirketin çalışanlarına ücretli izin hakkı tanımadığı iddia ediliyor.

HİSARLAR MAHINDRA (Eskişehir)  

Kronik hastaların idari izinli olduğu belirtildi. Evden çalışma yapabilen tüm bölümlerin 10 Nisan’a kadar evden çalışmayla devam edeceği açıklandı. 10 Nisan sonrası için kararın her bölümün yöneticilerine bırakıldığı belirtiliyor. Evden çalışma yapamayan bölümler dönüşümlü olarak fabrikaya gidecekler. Mavi yaka çalışanlar için de aynı durumun söz konusu olduğu bildirildi.

Ayrıca fabrikanın duruş yaptığı geçen 2 haftalık sürede işyerinde örgütlü olan Türk Metal Sendikası ile yapılan anlaşma gereği, işçilerde 1 gün idari izinli 1 gün yıllık izinli olacak şekilde kesinti yapıldığı belirtiliyor.

ŞİŞECAM ESKİŞEHİR FABRİKASI

Şişecam’ın tüm fabrikalarında kısa çalışmadan ödeneğinden faydalanılacağı yönünde bilgilendirme yapıldı. Bakımların öne çekilerek fabrikanın üretim kapasitesinde azalmaya gidileceği iddia ediliyor.

FORD ESKİŞEHİR FABRİKASI

Fabrikada üretim yapılmıyor. Üretimin başlangıç tarihi 13 Nisan olarak duyuruldu. Bu zamana kadar geçen sürede Türk Metal Sendikası ile yapılan anlaşma gereği, yarısı yıllık izin yarısı ücretli izin şeklinde uygulama yapıldı. Şirketin kısa çalışma ödeneğine başvurduğu ve onaylandığı belirtiliyor.

PARKCAM (Bozüyük)

Tüm bölümlerde personel sayıları azaltılmış ve dönüşümlü olarak fabrikada bulunuluyor. İşçilerin fabrikada olmadıkları sürelerin yıllık izinlerinden kesileceği iddia ediliyor.

VİTRA (Bozüyük)

Saha çalışanlarının, zorunlu olmadıkça müşteri ziyaretlerini ertelemeleri, iş yönetimini mümkün olduğunca dijital araçlarla yapmaları bildirildi. Merkez ofis çalışanlarının dönüşümlü çalışmasını sağlayacak planlamalar yapıldığı, dönüşümlü çalışmalar sırasında beyaz yaka personellerin işyerinde bulunulmayan süreleri için ücretli izin kullandırılacağı iddia ediliyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x