DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sun Express’de kısa çalışma ödeneği ile çalışanların geliri azaldı

Sun Express Havayolu şirketinden Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan çalışanlar, koronavirüs salgını nedeniyle iş süreleri ve maaşlarında değişiklikler yapıldığını aktardılar. Gelen bilgiye göre Sun Express’te aylık toplam çalışma saatinin 3’te 1i kadar çalışılacak  kalan 3’te 2 için devletten kısa çalışma ödeneği alınacak ve sonuçta çalışanların aylık toplam maaşı düşecek. Yönetim tarafından çalışanlara; Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında maaşların bu şekilde olacağı, devletin kısa çalışma ödeneğini uzatması halinde bir 3 ay daha ödenekten faydalanılacağı bildirildi.  Bu süreçte daha önce var olan haklarının kısıtlandığını belirten çalışanlar, eskiden yapılan bazı yardımların artık yapılmadığını belirttiler.

Gelen bilgilere göre THY’de ise maaşların yüzde 10’u şirket tarafından karşılanırken geri kalan kısmı kısa çalışma ödeneğiyle ödenecek. Bu durumda 30 gün içerisinde 3 gün çalışma öngören şirket, çalışanların maaşlarında büyük düşüşlere sebep olacak.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x