19 Mayıs 2024, Pazar

İnka Tekstil’de işçiler sorunları anlatıyor

İstanbul/Esenyurt’ta bulunan İnka Tekstil’de, hijyen önlemlerinin alınmamasına tepki gösteren bir işçi işten çıkarıldı. Alman “Street One” firmasına üretim yapan İnka Tekstil’de, Covid 19 salgını öncesinde de işçilerin şikâyetleri bulunuyordu. Konuyla ilgili olarak Patronların Ensesindeyiz Ağı’na bilgi veren işçiler, mesai ücretlerinin bir bölümünün elden ödendiği İnka’da, salgınla birlikte sorunların arttığına dikkat çekti. İşçiler, yemekhanede dip dibe oturduklarını, servislerde boşluk bırakılmadığını ve hatta kalabalıktan dolayı ayakta yolculuk yapan arkadaşları olduğunu; fabrikada işçilerin sağlığına yönelik alınan tek önlemin ateş ölçümü olduğunu bildirdi.

Bu koşullara itiraz eden ve işten çıkarılan bir işçi yaşadıklarını şöyle anlattı: “Önce çalışma yerimi değiştirdiler ve çok soğuk olan pencere kenarına geçirdiler. Bunun üzerine 31 Mart Salı gününden itibaren işe gitmedim. Ancak bugün arayan muhasebe müdürü bana 28 Mart Cuma günü iş sözleşmemin tazminatsız feshedildiğini söyledi. 30 Mart günü çalışmış olmama rağmen…”

Patronların Ensesindeyiz Ağı avukatlarıyla iletişime geçen işçi, bu haksızlığa karşı gerekli mücadeleyi sonuna kadar vereceğini ifade etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!