DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Van Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının hak arama mücadelesi sürüyor

Van Büyükşehir Belediyesinde çalışan Hamza IŞIK ‘ın aktardıklarına göre yedi yıldır belediye çalışanı olan 1700 işçi 01.01.2018 tarihli 696 nolu KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçmeye hak kazanmıştır. Belediyeye kayyum atanması ile birlikte işçiler mülakata alınmış ve bu mülakat sonucunda 1300 kişi kadroya alınmış, 400 kişinin ise başarısız oldukları gerekçesi ile işlerine son verilmiştir. Yapılan itirazlar sonucunda 100 kişi daha işe alınmıştır.

İşçiler hukuk mücadelesi başlatmışlar ve ilgili mahkeme yapılan mülakatın usule uygun olmadığı sonucuna ulaşmış ve yeniden mülakat yapılması kararı vermiştir. İkinci kez yapılan mülakat sonuçları 1 Nisan 2019 tarihinde açıklanmış ve işçiler tekrar başarısız olarak gösterilmiştir.   İşçiler tekrar hukuk mücadelesi başlatmış, ilgili mahkeme 250 kişinin aynı anda başarısız olması gerekçesi ile mülakatın şeffaf olmadığı sonucuna ulaşmış ve mülakatın tekrarlanması kararını vermiştir. Tekrar yapılan mülakat sonuçları 27 Mart tarihinde açıklanmış ve 30 çalışan yine başarısız sayılmıştır.

Karar sonrası 30.03.2020 Pazartesi günü saat 11.30’da Van Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yapan işçiler belediyeye itiraz dilekçesi vermek istemişler ve güvenlik güçleri tarafından engellenmişler.

Hamza IŞIK mülakatta sorulan soruların ise iş ile ilgisi olmayan “ ilk namaz kılınan yer neresi?”   “Cumhurbaşkanının torununun ismi nedir?  “ Bir ağırlık altında kaç dakika durabilirsin? gibi sorular olduğunu belirtti.

Patronların Ensesindeyiz  Mücadele ve Dayanışma hattına ulaşan işçiler mücadelelerini devam ettirmek konusunda kararlılar.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x