13 Temmuz 2024, Cumartesi

Van Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının hak arama mücadelesi sürüyor

Van Büyükşehir Belediyesinde çalışan Hamza IŞIK ‘ın aktardıklarına göre yedi yıldır belediye çalışanı olan 1700 işçi 01.01.2018 tarihli 696 nolu KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçmeye hak kazanmıştır. Belediyeye kayyum atanması ile birlikte işçiler mülakata alınmış ve bu mülakat sonucunda 1300 kişi kadroya alınmış, 400 kişinin ise başarısız oldukları gerekçesi ile işlerine son verilmiştir. Yapılan itirazlar sonucunda 100 kişi daha işe alınmıştır.

İşçiler hukuk mücadelesi başlatmışlar ve ilgili mahkeme yapılan mülakatın usule uygun olmadığı sonucuna ulaşmış ve yeniden mülakat yapılması kararı vermiştir. İkinci kez yapılan mülakat sonuçları 1 Nisan 2019 tarihinde açıklanmış ve işçiler tekrar başarısız olarak gösterilmiştir.   İşçiler tekrar hukuk mücadelesi başlatmış, ilgili mahkeme 250 kişinin aynı anda başarısız olması gerekçesi ile mülakatın şeffaf olmadığı sonucuna ulaşmış ve mülakatın tekrarlanması kararını vermiştir. Tekrar yapılan mülakat sonuçları 27 Mart tarihinde açıklanmış ve 30 çalışan yine başarısız sayılmıştır.

Karar sonrası 30.03.2020 Pazartesi günü saat 11.30’da Van Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yapan işçiler belediyeye itiraz dilekçesi vermek istemişler ve güvenlik güçleri tarafından engellenmişler.

Hamza IŞIK mülakatta sorulan soruların ise iş ile ilgisi olmayan “ ilk namaz kılınan yer neresi?”   “Cumhurbaşkanının torununun ismi nedir?  “ Bir ağırlık altında kaç dakika durabilirsin? gibi sorular olduğunu belirtti.

Patronların Ensesindeyiz  Mücadele ve Dayanışma hattına ulaşan işçiler mücadelelerini devam ettirmek konusunda kararlılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!