DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İnşaat işçilerinin hayatı, yapacağınız kârdan değerlidir!

Patronların Ensesindeyiz Ankara İnşaat İşçileri Dayanışma Ağı, Rönesans Holding’e bağlı Ankara İncek’te bulunan Yargıtay şantiyesinde, işçilerin yaşadığı sorunlara dair bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamanın tamamı:

Rönesans Holding’e bağlı Ankara İncek’te bulunan Yargıtay şantiyesinde, Kovid-19 tedbirleri kapsamında işçiler çeşitli baskılara maruz kalıyor. 3000’e yakın işçinin çalıştığı şantiye her koşulda salgın riski taşımasına rağmen, şantiyeyi durdurmamak için işçilere 3 seçenekli bir dayatma uygulanıyor. Şantiyeye bütün giriş çıkışların yasaklanacağını söyleyen şirket yetkilileri, işçilere ya kampta kalmak zorunda olduklarını, ya ücretsiz izne ayrılmaları gerektiğini, ya da istifa ederek işten ve şantiyeden ayrılabileceklerini ilettiler. Çalışmaya devam etmeleri durumunda, ikinci bir karara kadar şantiye içindeki kamplarda kalacaklarını, evlerine gitmek ya da dışarıdaki herhangi bir acil işlerini halletmek için dahi çıkış yapamayacaklarını ileten yetkililer, şantiyeden çıkmak isterlerse istifalarını vererek çıkabileceklerini ve yeniden şantiyeye girmek için, işe yeni giriş işlemi yapılarak, 14 gün boyunca kampın içindeki karantina bölgesinde kalacaklarını söylediler. Bu hapishane koşullarını kabul etmeyenleriyse ya ücretsiz izne ya da istifa etmeye zorluyorlar.

Şantiye içerisinde salgına karşı kimi tedbirler alınmış gibi görünse de, işçilerin topluca yaşadıkları kamp alanları, yemekhaneler, tuvaletler ve çalışma sahaları, içeride olası bir salgının yayılmasına davetiye çıkaran alanlardır. AKP’nin bu süreç boyunca yaptığı açıklamalar, işçilerin kaderini tamamen patronların eline terketmiştir. Herkes kendi “ohal”ini ilan etsin demek, patronlara aynı anda sınırsız yetki vermek anlamını taşımaktadır. Patronlar da AKP’den aldığı bu yetkiye dayanarak işçilere istedikleri uygulamaları gerçekleştirmekte, ücretsiz izin, işten çıkarma, istifa gibi zorlamalarla, elde edecekleri kârı, işçinin sağlığı ve hatta hayatından önce korumaya almaktadırlar.

Rönesans Holding kamuoyuna açıklamalıdır, mevcut şantiyelerin çalışmaya devam etmesi kaç tane işçinin sağlığından ve hayatından daha önemlidir? Yıllardır işçilerin sırtından kazandığı paralarla zenginliklerine zenginlik katan Rönesans Holding, örneğin Nisan ayı boyunca şantiyeyi durdurup işçilerine ücretli izin veremeyecek kadar aciz midir? Kendi dayattığı koşullarda çalışmak istemeyen işçileri istifaya ya da ücretsiz izne zorlamak yerine, en azından kazanılmış haklarını vermeye bile tenezzül etmeyen şirket, şantiye içerisinde işçilerin sağlığını gerçekten korumakta ne kadar güvenilir olabilir?

Rönesans Holding başta olmak üzere, tüm büyük şantiyelerde çalışan inşaat işçilerinin yaşamsal koşullarını sağlamak adına;

Şantiyeler geçici olarak tatil edilmeli ve tüm işçilere ücretli izin verilmelidir

Şehir dışından çalışmak için gelen işçilerin şantiye içerisinde kaldıkları kamp alanları, onların kalacağı şekilde kullanıma açık kalmalıdır. Kamp alanları, sosyal alanlar, tuvaletler vs. gibi işçilerin ortak kullandıkları yerler düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Şirket tarafından uygulanan dayatmaları kabul etmeyerek istifaya ya da ücretsiz izne zorlanan işçilerin tamamı işe geri alınmalı, ücretsiz izinler derhal ücretli izin olarak güncellenmelidir.

Patronların Ensesindeyiz Ankara İnşaat İşçileri Dayanışma Ağı olarak uyarıyoruz: Tüm bu hukuksuz uygulamalarınız karşısında sessiz kalınmasına izin vermeyeceğiz. Özellikle bu dönemde, şantiyede çalışan bütün işçilerin sağlığından ve hayatından birinci derecede sorumlu olduğunuzu hatırlatıyoruz ve yaşanacak en ufak bir olumsuzlukta bunun hesabını mutlaka soracağımızı da ilan ediyoruz.

Rönesans’a bağlı Yargıtay şantiyesinde çalışan tüm inşaat işçisi kardeşlerimizi de, birlikte mücadele etmeye ve dayanışmaya çağırıyoruz. Bunun için Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na ulaşmanız yeterli olacaktır.

PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ ANKARA İNŞAAT İŞÇİLERİ DAYANIŞMA AĞI

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marmaris Uğur Okulları’nda zorunlu ücretsiz izin ve istifa baskısı

Özel okul sektörü büyürken, emekçilerin yaşadıkları sorunlar günden güne artıyor.  Öğretmenler kamuya oranla çok düşük …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x