DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

PE İnşaat İşçileri Dayanışma Ağı: Patronlar virüsü yayıyor!

Dün gece saatlerinde Göztepe’de bulunan Emaar Square şantiyesinde çalışan inşaat işçileri maaşları ve tazminatları ödenmeden apar topar şantiyeden çıkarılıp kapıda bekleyen otobüslere bindirilerek memleketlerine gönderilmişti.

İşçilerle görüşen dayanışma ağı bugün bir açıklama yayımladı:

PATRONLAR VİRÜSÜ YAYIYOR

Dün akşam İçişleri Bakanlığı’ndan gelen “şehirlerarası yolculuk kısıtlaması “ haberi duyulunca Emaar Square şantiyesinde yüzün üzerinde işçinin gece yarısı otobüslere doldurulup hak ettikleri maaşları dahi almadan memleketlerine gönderilmesi bilgileri kamuoyunda yaygınca paylaşıldı.

Virüs salgını süresince birçok şantiyede işçilerin hijyenik olmayan, Koronavirüs salgınına uygun İSG önlemleri alınmadan, dip dibe, tuvalet, yemekhane ve koğuşlarda gerekli önlemler alınmadan çalıştırıldığı haberleri yayılmıştır.  Söz konusu Emaar şantiyesinde ve başka şantiyelerde de bazı işçilerin COVİD-19 virüsüne yakalandığı bilgileri de gündeme gelmişti.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi, işçilere herhangi bir test, ateş ölçümü, sağlık muayenesi yapılmadan, otobüslerde alınması gereken önlemler alınmadan, işçiler otobüslere tıkıştırılarak memleketlerine, başka şehirlere yollanmaya başlandı. Bu sorumsuzca tutumun virüsün başka şehirlere ve işçilere yapılan muamele yetmezmiş gibi bir de işçilerin ailelerine bulaştırılması riskini taşıdığı açıktır.

Patronların kâr hırsı, AKP’nin “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin “ ikiyüzlülüğüyle birleşince emekçiler virüse karşı kaderlerine teslim edildi. AKP ve temsil ettiği sınıf, virüs tehdidine karşı milyonlarca emekçiye kaos ve hastalıktan başka bir gelecek vaat etmiyor.

Patronların Ensesindeyiz İnşaat İşçileri Dayanışma Ağı olarak, inşaat işçilerinin şantiyelerde yaşadıkları sorunları bildirmeye, beraber çözüm aramaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.

Patronların Ensesindeyiz İnşaat İşçileri Dayanışma Ağı

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PE İş Bankası Komitesi: “Açıklanan zam oranlarını kabul etmiyoruz”

Patronların Ensesindeyiz Banka Emekçileri Dayanışma Ağı İş Bankası Komitesi, 2021 yılının ilk 6 ayı için …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x