DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Patronlar bastırdı, İşkur emekçileri hafta sonu da çalışıyor

Evdekal çağrıları, sosyal mesafe uyarıları devam ederken patronlar emekçilerden daha fazla çalışma istiyor. Fabrika, inşaat, atölyelerde hiçbir önlem alınmadan hala çalışmalar devam ederken patronlar ceplerini doldurmak için her alanda baskı kurmaya devam ediyor.

Çalışmaya devam ederken patron adına  kendi maaşını ödemek anlamına gelen Kısa Çalışma Ödeneği, koronavürüs nedeniyle artık patronların hizmetinde. Bugüne kadar on binlerce patron İŞKUR üzerinden Kısa Çalışma Ödeneği’ ne başvurdu. Yoğun başvuru nedeniyle İŞKUR telefonları hafta boyu kitlendi. Bu başvurulara birlikte İŞKUR emekçileri için de fazla mesai başladı.

Bakan Emretti, Hafta sonu Çalışmak Zorunlu

Aldığımız bilgiye göre bakan tarafından dün yapılan telekonferans ile Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının hızla sonuçlandırılması emri verildi. Fazla mesai, hafta sonu çalışma, evden çalışma her ne olursa olsun İŞKUR çalışanları bu sabah itibariyle göreve çağrıldı.

İŞKUR emekçileri, fazla mesai ve evden çalışmadan rahatsız olmadıklarını ancak çalışma ortamlarında koruyucu önlemlerin yeterli olmadığını, bir çok ilde küçük odalarda vatandaşla iç içe kalmak zorunda olduklarını ifade ediyorlar. Bu duruma karşı çıktıklarında ise idarecilerin sert baskılarıyla karşı karşıya kaldıklarını ve sadece kendilerini korumak değil başvuru için gelen vatandaşa da tehlike saçtıklarını belirtiyorlar. Aynı zamanda bu yoğun mesainin sadece bazı servis çalışanlarına yaptırılması ise ayrı bir sorunu oluşturuyor. Mesai konusunda il müdürlerinin yetkilendirildiğini belirten çalışanlar, il müdürleri tarafından birçok personele izin verilirken bazı servislere hafta sonu mesaisi yaptırıldığını ifade ediyorlar.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x