DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Side Lilyum Otel’de işçiler ücretsiz izin istemiyor

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Side Lilyum Otel’de 13 Mart akşamı tüm çalışanlara telefonla ulaşılarak koronavirüs salgını sebebiyle işin durdurulduğu, ertesi gün itibariyle işe gelmemeleri söylendi.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan otel çalışanları, bu şekilde aranıp işe gelmemesi söylenen yaklaşık 35 kişi olduklarını, işe geri dönüş süresine dair ise hiçbir bilgi alamadıklarını ilettiler. İşçiler içerisinde şubat ayında çalışmaya başlamış olanlar, o zamandan beri defalarca ücretsiz izine gönderildiklerini, 13 Mart’tan itibaren ise işsiz olduklarını, yakın zamanda otel yönetiminden ‘ücretsiz izine devam edin, bekleyin’ yanıtı aldıklarını aktardılar.

Otelde çalışan işçilerin bir kısmı ise kısa çalışma ödeneği gibi haklardan faydalanmayı beklerken otelin bu konuda hala İşkur’a başvuruda bulunmadığını, süresiz bir biçimde ücretsiz izine gönderildiklerini ve hiçbir açıklama yapılmadığını belirttiler. Otelin, 12 ay çalıştırdığı, ‘kadrolu’ çalışanlarına ‘sizi işten çıkarıp tazminatınızı bankaya yatıralım, sizler çekip bize getirin bu şekilde işsizlik fonundan yararlanın’ dediği ama kadrolu işçilerin bunu kabul etmediği ise yine gelen bilgiler arasında yer aldı.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmazlar Ayakkabı işçileri fabrika önünde eylem yaptı

Şanlıurfa Organize Sanayi bölgesinde faaliyet yürüten Yılmazlar Ayakkabı firması önce işçileri ücretsiz izne çıkarmış, ardından …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x