DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sofitel Taksim Hotel’de salgın nedeniyle işten çıkarma

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na ulaşan bir otel işçisi, 5 ay önce açılan Sofitel Taksim İstanbul Hotel’de 4 aydır çalıştığını, yakın zamanda müdürler hariç tüm çalışanların Koronavirüs sebep gösterilerek işten çıkarıldığını bildirdi. Otel yeni olduğu için ve kimse 6 ayını doldurmadığı için tüm çalışanlar sadece 14 günlük ihbar tazminatını alabildiler.

PE Dayanışma ağına ulaşan işçi,  “bu sizi bir süre idare eder, biz bunu sizin iyiliğinizi düşünerek yapıyoruz, patronun cebinden sırf bu yüzden 630 bin lira çıkacak” denilerek emeklerinin karşılığının, hak ettikleri paranın işçilere bir lütuf gibi sunulduğunu aktardı.

İşçi, “Zaten otel açıldığından beri piyasanın altında maaş ve yenilmeyecek yemekler veriliyordu. Lüks hizmet isteyip bizleri neredeyse asgari ücrete çalıştırdılar. Kimimiz iki dil bilmemize rağmen 2500 tl ücrete çalışmak zorunda kaldık. Çoğu kişi 4 aydan kısa çalıştığı için işsizlik maaşından da faydalanamıyor. İş yeri sahibi kendini en az masraf yaparak kurtarmak için bizi düşünmeden açıkça kapının önüne koydu. Tabii yine korunanlar müdürler ve otel sahibi oldu. Kapanma öncesi otel toparlanırken depodan kendilerine şampanya almayı da ihmal etmediler.” dedi.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Limak’ın Kuveyt’teki havalimanı şantiyesinde, hakkını isteyen işçiye yetkilinin tokat atması üzerine işçiler eylem yaptı.

Limak inşaatın Kuveyt havalimanı şantiyesinde çalışan işçilere ücretsiz izin ve işten çıkış dayatılmıştı. Bugün işçiler …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir