DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Koç Üniversitesi’nde taşeron işçilerinden yıllık izin kullanmaları ya da ücretsiz izine çıkmaları isteniyor

16 Mart’ta derslere ara verilmesinin ardından 18 Mart’ta Koç Üniversitesi’nde yurtlar ve kampüslerdeki tüm yeme içme işletmeleri kapatılmış, kampüse öğrenci ve misafir girişi sonlandırılmıştı. Buna rağmen işçilere idari izin verilmedi.

İşçilere ücretsiz olarak izne çıkabilecekleri söylenirken, ücretsiz izne ayrılamayacak durumda olanların bir kısmı yıllık iznini kullanmaya zorlandı, diğerleri ise boş kampüste çalışmaya devam etmek zorunda. Kendi isteği veya dayatma ile toplamda yüze yakın işçinin izne çıktığı veya çıkarıldığı tahmin ediliyor. Yıllık izne ayrılanların izinlerinin bitmesi durumunda ne olacağına dair ise yönetim herhangi bir açıklama yapmadı.

Patronların Ensesindeyiz’e konuşan işçiler, kaloriferlerin yanmadığı ve sıcak su bulunmayan okulda dondurucu soğukta çalışmak zorunda olduklarını dile getirdiler. Yönetim tarafından maske ve eldiven verilmeyen işçiler, dezenfeksiyon yapılmayan okulda sağlıksız koşullarda çalışmaya zorlandıklarını aktardılar. Müdürlerinin kampüse gelmediğini söyleyen işçiler şikâyetlerini dile getirebilecekleri bir muhatap bile olmadığını ifade ettiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Point Kargo işçileri: Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz

Pandemi dönemi boyunca yoğun çalışmaya maruz kalan Point Kargo işçileri yaşadıkları haksızlıklara karşı mücadele ediyor. …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x