25 Mayıs 2024, Cumartesi

Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağı: Kriz Fırsatçılarına İzin Vermeyelim

Koronavirüs salgını sebebiyle uzmanlardan ardı ardına “kalabalık yerlere gitmeyin” mesajları veriliyor, vaka sayısı hızlı bir biçimde artıyor. Fakat yazılım emekçilerinin bir kısmı hala toplu ulaşım kullanarak kapalı ve havasız ofislere, plazalara gitmek durumunda kalıyor. Kalabalık ofislerde çalışmaya mecbur bırakılan arkadaşlarımızın bu durumu sona erdirilmelidir.

Bazı yazılım emekçileri ise evden çalışmaya geçti fakat evden çalışan arkadaşlarımızın da hak gasplarına uğradıkları bir gerçek. Pek çok patronun bu dönemi fırsat bilip salgını bahane ederek faturayı emekçilere kesmeye çalıştığını görüyoruz. Aynı fırsatçıların evden çalışan arkadaşlarımızı fazla mesaiye, esnek çalışma saatlerine mecbur bıraktıklarını biliyoruz.

Bir kısmımıza ise evden çalışmaya geçerken yeni sözleşmeler imzalatıldı. Sözleşme çok açık, evden çalışırken patron hiçbir sorumluluk almayacak. İşler asla aksamayacak, yemek, ısınma ve internet parasını patron karşılamayacak. Bu krizden de karlı çıkmaya çalışan, bizi daha fazla sömürmeye çalışan bu fırsatçılara izin vermeyelim.

Salgın fırsatçıları tarafından işinden atılan, ücretsiz izne çıkartılan, sağlıksız koşullarda çalışmaya mecbur bırakılan yazılım emekçilerini bizimle iletişime geçmeye, Patronların Ensesindeyiz Ağı’na yaşadıklarını ihbar etmeye çağırıyoruz. Patronların Ensesindeyiz Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağı’nda bir araya gelelim, bu süreçte en önemli ihtiyacımız kurduğumuz dayanışma olacaktır.

Patronların Ensesindeyiz Ağı üzerinden [email protected] ve 0541 940 05 14 telefon hattından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!