DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Coca Cola, Pepsi, Efes, Tuborg gibi firmalarla çalışan Klimasan’dan Patronların Ensesindeyiz Ağı’na bir ihbar daha yapıldı.

Yaklaşık 1600 kişinin çalıştığı fabrikada, koronavirüs salgınına dair gerekli önlemlerin alınmadığı ve korunmasız olarak çalışmaya devam edildiği iddia edildi. Göstermelik olarak alınan bazı “önlem” lerin ise, işçileri korumaktan çok virüsün yayılmasına daha elverişli bir ortam hazırladığı belirtildi.

İddiaya göre, iki vardiya olarak çalışılan fabrikada, gece vardiyası 23.30-7.45’ten 22.45-07.00’ye çekildi. Gece vardiyasından çıkan işçiler, 07.45’teki sabah vardiyası başlamadan önce 45 dakika soğukta toplu olarak bekletiliyor. Klimasan bu duruma gerekçe olarak, iki vardiya arasındaki sürede fabrikanın dezenfekte edilmesini gösteriyor. Ancak aksine, yüzlerce işçinin hiç bir önlem alınmadan, soğuk havada dip dibe servisleri beklemesi salgının yayılması için daha elverişli bir ortam oluşturuyor. Bu görüntülerin sosyal medyada yaygınlaşmasının ardından ise fabrika yönetimi daha gerçek önlemler almak yerine, görüntüleri çekip yaygınlaştıran işçilerin kimliklerini öğrenmenin peşine düşüyor.

Salgının tüm dünyada ve ülkemizde tedirgin edici boyutlara ulaştığı bugünlerde işçiler, Manisa Organize Sanayi Bölgesinde birçok fabrikada, gerçek önlemlerin alınmadığı iş yerlerinde bir yandan enfekte olma endişesi yaşarken, bir yandan da ücretsiz izin söylentileri nedeniyle işlerinden olma korkusu yaşıyorlar. İşçiler, sağlıkları için bütün önlemlerin eksiksiz alınmasını, gerekirse ücretli izne çıkarılmalarını, işlerinin ve gelirlerinin güvence altına alınmasını talep ediyorlar.

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tiktok içeriklerini takip eden Conectys emekçisi çalışma koşullarını anlattı: Mobbing, iş yükü, geleceksizlik…

Plazalarda pandemi ile birlikte emekçiler üzerindeki yük artarken, sömürme biçimleri de her gün başka bir …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x