DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Carrefoursa’da kasa çalışanlarına maske ve eldiven yasağı

Carrefoursa mağazalarında çalışanlar, çok sirkülasyon ve temasın olduğu mağazada eldiven ve maske takmak isteyince yönetimin engellemesiyle karşılaştı. Yönetim, mağaza çalışanlarının önlem amacıyla eldiven ve maske takmasının yasak olduğunu söyledi. Hijyen ve sağlık şartlarını artırmak için dezenfekte yaptıklarını belirten mağaza yönetimi çalışanlarına ne yapmaları gerektiğini anlatan bir video gönderdi.

Ancak çalışanlar mağazada kendilerinin bulunduğu süre içinde dezenfekte işlemi yapılmadığını söylediler. Çalışanlardan bir kısmı sağlığı için eldiven takacağını belirtti ve taktı. Ancak en çok para ve müşteri ile temas eden kasa bölümünde çalışan işçiler önlem olarak eldiven ve maske takamadı. Kasa çalışanlarına dezenfekte su sıkmaları söylendi. Ancak kasada binlerce kişiyle temas eden işçiler bu durumun sağlıklarını ve ailelerinin sağlıklarını tehdit ettiğini söyleyince, şefleri tarafından azarlandıkları mesajlar aldıklarını ileri sürdüler.

Reyon görevlileri kasiyer arkadaşlarına destek olmak istedi ve şefleriyle konuştu. İşçilerin dayanışması sonucunda kasa çalışanlarına maskeye izin verildi, eldivene ise izin verilmedi.

ÇALIŞANLARA ÜCRETLİ İZİN YERİNE YILLIK İZİN MOBBİNGİ

Çalışanlar bugün işyerine gittiklerinde, yıllık izinlerini kullanmaları için kağıtların hazırlandığını gördü. Ücretli izin almaları gereken çalışanlar, yıllık izinlerini kullanmaya zorlanıyor.

Ayrıca mağazanın içinde bulunduğu AVM kapalı olduğu halde mesai saatlerinde işçiyi koruyacak önlem almadı. Normalde AVM’ler 12.00-20.00 açıkken, AVM’ler kapanınca çalışma vardiyaları sabah 08.00-16.45 / 11.30-08.00 olarak düzenlendi.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmazlar Ayakkabı işçileri fabrika önünde eylem yaptı

Şanlıurfa Organize Sanayi bölgesinde faaliyet yürüten Yılmazlar Ayakkabı firması önce işçileri ücretsiz izne çıkarmış, ardından …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x