21 Haziran 2024, Cuma

Özel eğitim kurumlarında koronavirüs fırsatçılığı!

Bursa’da bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında çalışılmayan sürelerin yıllık izinden veya ücretsiz izin olarak sayılacağını çalışanlarına bildirdi.

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarında eğitimlere ara verme kararı alırken, bazı özel kurumlarda patronlar bu durumu fırsata çevirmeye çalışıyor.

Bursa’da yer alan ve kentin en büyük özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden biri olan Özel Feza Nur Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurum çalışanlarına ilettiği bir yazıda alınan önlemler kapsamında çalışılmayan sürelerin yıllık izinden veya ücretsiz izin olarak sayılacağını söyledi. Patronların Ensesindeyiz (PE) Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı’na ulaştırılan belge aşağıda yer alıyor:

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi patronlarının kurduğu Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği (ÖzerkDer) dün attığı bir tweet ile çalışanlarının yanında olduklarını, çalışanların maaşları ve SGK primlerinin tam olarak ödeneceğini ilan etmişti.

PE Özel Rehabilitasyon Merkezi Komitesi de dün yaptığı açıklamada bu süreçte ortaya çıkan  hak gasplarına karşı mücadele edeceklerini duyurdukları şöyle bir açıklama yapmıştı:

https://patronlarinensesindeyiz.org/2020/03/15/salgin-krizini-firsata-ceviren-patronlara-izin-vermeyecegiz/

1 Yorum

  1. Rehabilitasyon merkezlerinin büyük bir çoğunluğu eğitimle yakından uzaktan alakası olmayan, etik ve ahlak gibi şeylerden habersiz kendini geliştirememiş ve hayattaki tek varlığı sermaye olan insanlar tarafından yönetiliyor maalesef.

    Bu salgında bunu yapmalarına hiç şaşırmadım. Çünkü olağanüstü bir durum yokken bile çalışanlarının her türlü hakkını gasp ediyorlar. Asgari ücretten maaş ve prim yatırıp vergiden kaçıran mı dersin, asgari ücret altında personel çalıştırmayı büyük bir başarı olarak görüp bununla övünen mi dersin, ne ararsan var. Maalesef bu kurumlara gerekli yaptırımlar yapılmadığı için korkusuzca bunları denemeye devam ediyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!